Poradíme vám, jak se dostat do formy před zimním lyžováním 

Aby lyžování v zimě bylo pro lyžaře radostí a ne utrpením, tak není sporu o tom, že s kondičními tréninky je dobré začít už na podzim, což potvrzují i zkušení profesionálové. Bez dobré kondice a tréninku to jen tak nepůjde, lyžař potřebuje posilnit zádové a břišní svalstvo, silné ruce a nohy k tomu, aby mu pohyb na svahu nezpůsoboval žádné problémy ani ve vyšších rychlostech.   

Nejen zkušení profesionálové, ale i rekreační lyžaři se potřebují na zimní lyžování připravit v ten pravý včas, odborníci na trénink doporučují začít s přípravou už několik měsíců před začátkem zimní sezóny, když trénink nepodceníte, budete se na svahu cítit lépe a co je nejdůležitější, vyhnete se tak i případnému zranění. Dobře zvládnout techniku je základ, ale každý sportovec potřebuje natrénovat hlavně kondičku, což je naprosto zásadní. Dobrá příprava a kvalitní trénink pomůže posílit svaly. Otázkou zůstává, co podpoří lyžařovu rychlost a výdrž?

Ohebnost a pružnost

Pro lyžaře je důležité mít pevné zádové a břišní svaly, které pomáhají při lyžování udržet rovnováhu. Skupina vnitřních svalů, nacházející se kolem kotníků a chodidel, odpovídá za tlakové a rotační pohyby. Neméně důležitá jsou také pevná lýtka a vnější svaly dolních částí nohou. Ohýbače kolen, které tlumí při lyžování otřesy a nárazy vám pomohou udržet stabilitu, proto i ony musí bezvadně fungovat. Nelze podcenit ani hýžďové svaly, které také pomáhají při ohýbání, jsou potřebné kvůli pohotovému ovládání směru jízdy. Bez vytrénovaných, pružných svalů na celém těle, se lyžař na svahu prostě neobejde.

Vytrvalost a výkonnost je také důležitá

Položme si otázku, které sporty by si měl zvolit lyžař během podzimních tréninků, aby byl fit? Existuje několik úžasných sportů, které lyžaři pomohou si kvalitně připravit potřebné svaly, které jsou důležité pro lyžování – posílí srdce, zvýší kapacitu plic a zlepší celkovou fyzickou kondici sportovce, což je pro lyžaře naprosto zásadní věc. Mezi sporty, které spolehlivě zvýší rychlost a výkonnost lyžaře, patří rychlá chůze, běh, cyklistika, bruslení na kolečkových bruslích, tenis, plavání, posilování a mnoho dalších. Profesionální lyžaři uvádí, že na začátku tréninkového procesu by se sportovec měl soustředit na budování tělesné síly, aby si oběhový systém, svaly a klouby postupně zvykaly na zvýšenou fyzickou zátěž. Jakmile dojde na druhou fázi tréninků, je vhodné postupně přidávat i intenzivnější cvičení. Po náročnějším cvičení, které je zaměřené na vytrvalost, rychlost a výkonnost je dobré ukončit trénink vždy strečinkem. Důležitými faktory, které ovlivňují tu správnou účinnost tréninků, je nejen frekvence, ale také délka a intenzita tréninků. Optimální počet je tři a více hodinových tréninků týdně.

Spolehlivá lyžařská výstroj je základ   Součástí přípravy na novou zimní sezónu je i lyžařská výstroj, kterou se vyplatí nepodcenit – lyže, lyžáky a hůlky. Také lyžařské doplňky – přilba, chrániče, dámské lyžařské brýle i pánské, které na svahu zlepšují viditelnost, a to i v nepříznivém počasí, což je důležité nejen pro vaši bezpečnost, ale i ostatních. Tvar a velikost lyžařských brýlí si dobře promyslete a pečlivě vybírejte, a to podle proporcí a tvaru obličeje. Podstatná je velikost, těsnění i ventilace. Dbejte také na to, aby brýle byly kompaktní s přilbou a nepodceňte ani odvětrávání, aby se brýle nemlžily. Lyžařské brýle zajišťují ostrost vidění při lyžování, proto při výběru modelu přihlédněte ke všem důležitým skutečnostem, které ovlivňují kvalitu vidění, což je například i široký úhel rozhledu, který vám zajistí krásný a bezpečný výhled.


Avatar

Redakce

Bavíme, radíme a inspirujeme. Jsme FashionMagazin.cz a na českém internetu fungujeme už od roku 2012!