Jak si jednoduše vyrobit krásný dekorativní podzimní věnec?

Podzim patří k nejkrásnějším období, kdy příroda hraje skutečně všemi barvami. Nastává čas nádherných dekorací, jimiž si zdobíme nejen domov, ale též venkovní dveře a terasu. Podzimní věnce jsou osvědčenou aranží, jež nám zpříjemní návrat domů.

Materiál zdarma

Ať už podzimní, vánoční, nebo velikonoční věnce jsou tolik oblíbené také z toho důvodu, že vás nestojí téměř ani korunu. Zpravidla si vystačíte s přírodninami, které posbíráte v lese či na louce. Řeč je o nejrůznějších listech, šiškách, větvičkách, sušeném ovoci, bobulovinách atd. Korpus na věnec použijete buď zakoupený, nebo si ho též sami vyrobíte.

Jak na to?

Pokud si chcete práci maximálně usnadnit, použijte slaměný či polystyrenový kruh. Aby vám na něm přírodniny pěkně držely, budete navíc potřebovat vázací drátek a tavnou pistoli.

Na kruhový korpus nejprve namotáme přírodní podklad, jímž může být mech, barevné listy a vinná réva. Zamezíme tak prosvítání polystyrenu. V další fázi již přikládáme přírodniny a aranžujeme dle svých představ. V každém případě postupujeme od objemnějších listů, přes květiny a ovoce, až po drobné kvítky, bobule a koření.

Aby dlouho vydržel

Větší dekorativní části, jako jsou větvičky a listy, připevňujeme aranžérským drátkem, menší přírodniny typu ořechů, žaludů, kaštanů a bobulovin lepíme tavnou pistolí. Věnce z vysušených dekorací vydrží věky. Je ovšem důležité umístit je mimo přímé sluneční záření a nadměrnou vlhkost.

Vytvořte si univerzální kousek

Jak už bylo zmíněno, věnce s oblibou věšíme na dveře v kteroukoliv roční dobu. A přitom není zapotřebí vždy vyrábět zcela nový. Stačí použít vhodný základ a jenom vyměňovat sezónní komponenty. V takovém případě je nejlepším základem proutí. Zde opět můžeme proutěný věnec zakoupit, či si ho snadno vyrobíme. Stačí proutky smotat do vrtule a na koncích pevně svázat do tvaru kruhu.

Takovýto korpus na podzim ozdobíme vinnou révou, břečťanem, suchými listy a obilnými klasy. V zimním období pak jehličnany a šiškami. V létě do věnce zakomponujeme živé květy, které ho krásně rozzáří.

Když chcete něco netradičního

Spojte příjemné s užitečným a vyrobte si dekorativní věnec z pistácií. Budete potřebovat 2 balíčky pistáciových oříšků, korpus, tavnou pistoli a lak ve spreji.

Na korpus, jenž lze vytvořit i z kartonu, začněte vrstvit pistáciové slupky, a to do tvaru kytiček nebo pruhů. Slupky, které jsou otočeny vždy na stejnou stranu, k sobě postupně přilepíte. Jakmile máte hotovo, pevně přilepíte pistáciové kytičky na korpus. Přidejte další přírodní materiály a nechte zaschnout. Věnec lze ještě dekorovat lakem ve spreji. Barvy pěkně vyniknou, a zároveň prodloužíte životnost pistáciového věnce.

Zdroj: Etsy [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]