Není všechno zlato, co se třpytí. Většina lidí, kteří milují módu, se zajímají převážně o to, jaké jsou nejnovější trendy a kde jsou slevy. Proč ale drtivou většinu nezajímá například to, kdo oblečení vyrábí nebo z čeho je jejich nový kousek vyrobený? Pojďme se podívat na to, do čeho se vyplatí investovat a co je dobré podporovat.

Nejprve vám představíme rozdíl mezi udržitelnou, pomalou a etickou módou. Nejspíš jste už o těchto pojmech slyšeli, ale víte co přesně znamenají?

Udržitelná móda se zajímá o to, jaký dopad má výroba oblečení na životní prostředí. Nepoužívání pesticidů při pěstování bavlny, využití recyklovatelných materiálů, rozumné nakládání s vodou a odpadem atd. Hlavním úkolem této módy je ohled k životnímu prostředí.

Pomalá móda se odkazuje spíše k designu, stylu a kvalitě oblečení. Neřídí se aktuálními trendy a nové kolekce nevychází každý měsíc, ale každé roční období. Oblečení je vyráběno tak, aby vydrželo co nejdéle a samozřejmě z kvalitních přírodních látek s ohledem na životní prostředí.

Pro etickou módu je největší předností důsledné dodržování lidských práv, bojuje proti zaměstnávání dětí a podobně. Etická móda je rozhodně krok kupředu na rozdíl od rychlé konvenční módy. Pod etickou módu také spadá vegetariánská móda. Jelikož etická móda hledí také na práva zvířat a nepodporuje týrání a zneužívání zvířat.

Jsme to my, kdo může trh změnit

Dnešní módní průmysl si žádá rychlé změny a jsme to přesně my, zákazníci, kteří chceme nové kousky skoro každý týden a nakupujeme bezhlavě kousky, které nám leží ve skříni bez jediného nošení. Schválně … kolik máte ve skříni kousků, které jste nikdy neměli na sobě? Nebo jste jej měli jen jednou? Nejspíš takových kousků najdete hned několik. Proč si nenašetřit na jeden pořádný, který se bude hodit ke všemu a vydrží vám věky?

Módní průmysl nám chystá spoustu nových kolekcí na každý měsíc a oblečení, které se neprodá, většinou končí na skládce, kde se rozkládá několik desítek let.

Víte, že když si koupíte šaty ve slevě za 120 korun, tak v žádném případě to není odpovídající cena, kolik by takové šaty měly stát? K vyrobení takových šatů je potřeba spousta lidí a látek. Bohužel lidé, kteří se na nich svou prací podílejí, dostanou směšně nízkou mzdu, za kterou si bez nadsázky nekoupí ani půl rohlíku.

Pokud podpoříte férové značky, určitě se dostane lidem, kteří se na výrobě podílejí, spravedlivá mzda a správné pracovní podmínky. Nebuďte k ostatním lhostejní, vždyť každý si zaslouží spravedlivý přístup. Je na každém z nás, jak se k ostatním zachováme, ale přesto nezapomínejte … ti co nám vyrábí oblečení v takzvané rychlé módě, jsou také lidé, ne stroje.

Rychlá móda stojí stejně, jako ta etická

Pokud si říkáte, že na kousek od lokálních značek nemáte dostatek financí, jste na omylu. Proč si kupovat každý měsíc pár triček, jedny kalhoty a několik bot? Mnohem lépe vás vyjde, pokud zainvestujete do jednoho páru kvalitních bot, které vám vydrží několik let, než si kupovat každý měsíc nové. Stačí si to jen spočítat. Když si koupíte boty v akci za 700 korun v nějakém známém obchodu s obuví například třikrát do roka, utratíte 2 100 korun. Kvalitní boty od lokální značky seženete klidně i za 1 900 korun a vydrží vám spoustu let. Co říkáte, nevyplatí se to?

Tip: Pokud opravdu nechcete investovat do dražších kousků, zamiřte do second handu. Najdete tam spoustu zajímavých kousků, které vaší koupí nekončí na skládce. “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci”. Co říkáte na toto pravidlo, nemyslíte, že na něm kousku pravdy bude?

Foto: Unsplash.com, Pinterest.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments