Po holení rostou chloupky silnější a více. Je to pravda, nebo mýtus?

Před několika měsíci strhlo velkou diskuzi a údiv video slovenské youtuberky, která ukázala, jak si holí tvář. Na samotné video vznikaly reakce, parodie a lidé se nestačili divit. Mnoha lidem se zdálo přinejmenším kuriózní holit si tvář, ale není to žádný aktuální trend. Již řadu let se o tom mluví, a především to ženy praktikují. Některé kvůli lepší práci s make-upem, jiné protože podle odborníků to pomáhá pleť udržovat mladší.

 

Narostou slečně vousy?

Mnoho lidí má zažité pravidlo, že po oholení rostou chloupky více, případně jsou silnější a výraznější. Je tomu skutečně tak? Faktem je, že toto tvrzení nemá žádnou vědeckou oporu. Naopak odborníci toto považují za mýtus, kterým se však stále mnoho lidí řídí.

Tělesné ochlupení (ať už vlasy či chlupy na nohou) jsou věcí genetiky a činností hormonů. Žiletka tak nemá možnost biologické procesy nějak ovlivnit. Vlasových cibulek (platí i pro ostatní chlupy) je neměnné množství. Po oholení hlavy se jejich počet neznásobí.

Tisíce opačných zkušeností…

Možná jste o tomto slyšeli ze zkušenosti ostatní, případně máte přímo takovou zkušenost. Jenže i toto má svá vysvětlení.

Lidské vnímání totiž není zcela objektivní, proto se může zdát, že po oholení jsou chloupky výraznější, tlustší apod. To je však iluze. Stejně tak kratší zastřižené chloupky mohou být na dotek mnohem drsnější.

Že dříve nebyly tmavé a bylo jich méně? Časté je porovnání, že předtím, než se dotyčná osoba začala holit, byly chloupky jiné. Obvykle ale je rozdíl i v řádu let, kdy se mění hladina hormonů. Ochlupení se změnit může, ale holení na to vliv mít nebude.

Foto: Unsplash.com.
Video: Youtube.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.