Jak mohou muži ovlivnit svou atraktivitu v očích žen? Ženy touží po vousech, ale i moci, odhalili odborníci

Atraktivita a jakékoliv její kvantifikovaní je komplikovaná záležitost, kterou věda ještě nerozklíčovala. S aktuálním vědeckým poznáním ale existují zajímavé vzorce, které dokáží prozradit, co nás přitahuje na druhých. Pojďme se společně podívat na vzorce, které ženy považují za jasné rysy atraktivity u mužů.

Tzv. „signály“ neboli náznaky, kterými ženy dávají najevo svůj zájem, byly terčem výzkumu antropoložky z Rutgers University v New Jersey a autorky bestsellerů Helen E. Fisherové, která říká, že ženy na celém světě signalizují zájem pozoruhodně podobnou posloupností výrazů. Jak prozradila pro Psychology Today:

„Nejprve se žena usměje na svého obdivovatele a zvedne obočí rychlým, trhavým pohybem, když doširoka otevře oči, aby se na něj podívala. Pak sklopí víčka, nakloní hlavu dolů a na stranu a odvrátí pohled. Často si také zakrývá obličej rukama a nervózně se chichotá, když se skrývá za dlaně.“

„Toto sekvenční flirtovací gesto je tak výrazné, že rakouský etolog Irenäus Eibl-Eibesfeldt byl přesvědčen, že je to vrozený, lidský ženský námluvný trik, který se vyvinul před mnoha lety, aby signalizoval sexuální zájem.“

Foto: Shutterstock

Věda doporučuje hledat si partnery „ze své ligy“

Muži a ženy jsou přitahování lidmi, kteří jsou zhruba stejně atraktivní, jako oni samotní. Jinými slovy, jedná se o přitažlivost lidí ze „stejné ligy“.

Ve studii z roku 2011 se vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley zabývali chováním 60 heterosexuálních mužů a 60 heterosexuálních žen na internetové seznamce.

Zatímco většina uživatelů inklinovala k oslovování vysoce atraktivních lidí, statisticky největší množství odpovědí dostali pouze pokud byl oslovený protějšek přibližně stejně atraktivní. Hodnocení »stejné atraktivity« bylo vzato dle nezávislých hodnotitelů, které bylo součástí seznamky.

„Pokud jdete za někým, kdo je s vámi přibližně »srovnatelný«, vyhnete se dvěma věcem,“

řekl deníku The Independent psycholog Mark Sergeant z Nottingham Trent University, který se na studii nepodílel.

„Pokud vypadají mnohem lépe než vy, máte strach, že vás opustí nebo že budou milostné aférky s jinými. Pokud jsou mnohem méně atraktivní, máte strach, že byste mohli mít na víc.“

dodává.
Foto: Shutterstock

Vysoké postavení je atraktivní

Studie z University of Wales z roku 2010 zjistila, že muži na obrázku se stříbrným Bentley Continental GT byli vnímáni jako mnohem atraktivnější než muži s červeným Fordem Fiesta ST.

A studie z Cardiffské metropolitní univerzity 2014 zjistila, že muži vyobrazení v luxusním bytě byli hodnoceni jako atraktivnější než muži v kontrolní skupině, aniž by bylo známo jejich zázemí.

Vousy fungují

Ve studii z University of New South Wales z roku 2013 vědci nechali 177 heterosexuálních mužů a 351 heterosexuálních žen, aby se podívali na obrázky 10 mužů v jednom ze čtyř stavů:

  • hladce oholení
  • lehké strniště
  • silné strniště
  • plnovous

Účastníci hodnotili muže na obrázku podle několika rysů, včetně přitažlivosti.

Ženy uvedly, že nejatraktivnější délkou vousů bylo silné strniště.

„Chloupky na obličeji korelují nejen se zralostí a mužností, ale také s dominancí a agresivitou,“

píší autoři Barnaby J. Dixson a Robert C. Brooks.

„Střední úroveň vousů je nejatraktivnější,“

dodávají.

Svaly fungují také

Ve studii z Kalifornské univerzity v Los Angeles z roku 2007 se 286 žen podívalo na obrázky mužů bez košile a označilo, kteří z nich vypadali, že by byli nejlepšími kandidáty pro dlouhodobé nebo krátkodobé partnery.

Výsledky ukázaly, že ženy spíše preferovaly krátkodobé vztahy s muži, kteří měli velké svaly.

Evoluční signál, který by zde mohl fungovat?

„Charakteristiky jako svalnatost jsou „náznaky genů, které zvyšují životaschopnost potomků nebo reprodukční úspěch,“

říkají autoři David A. Frederick a Martie G. Haselton.

Frederick a Haselton si ale odnesli další výmluvné zjištění: Méně svalnatí muži byli považováni za vhodnější pro dlouhodobé vztahy. Takže pokud chcete upoutat pozornost ženy a udržet její náklonnost, možná bude lepší, když s cvičením postupem času zvolníte.

Foto: Shutterstock

Laskavost

Jedním z nejlépe zdokumentovaných zjištění v psychologii je haló efekt, zkreslení, kdy nevědomě bereme jeden aspekt někoho jako zástupce jeho celkového charakteru. To je důvod, proč si myslíme, že krásní lidé jsou dobří ve své práci, i když to tak nutně nemusí být.

Jak poznamenává psycholog a spisovatel Scott Barry Kaufman, haló efekt funguje i jinými způsoby.

V čínské studii z roku 2014 se více než 100 mladých lidí dívalo na obrázky tváří mužů a žen a hodnotili je podle atraktivity. Každá tvář na obrázku byla spárována se slovem, které popisovalo buď pozitivní osobnostní rys – jako je laskavost nebo poctivost – nebo negativní osobnostní rys.

Výsledky ukázaly, že osoby popsané s pozitivními vlastnostmi byly hodnoceny jako atraktivnější.

„I když je krása hodnocením spíše fyzického charakteru, neexistuje žádný důvod, proč by laskavé jednání nemohlo způsobit, že budete vypadat atraktivnější.“

dodává Kaufman.

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.