Pletená móda je stále v kurzu. Především v chladném počasí ji oceníte

Pokud jste si mysleli, že pletené oblečení již dávno vyšlo z módy, byli jste na omylu. Příjemně teplé a huňaté svetry, ale i pletené nebo úpletové šaty jsou něco, co v následujících měsících oceníme. Chladné dny jsou tu, takže se pojďme podívat na módní kousky, ve kterých se můžeme zahřát.

Pletení patří k oblíbeným činnostem našich babiček. Dalo by se říct, že starší generace žen se v této činnosti vyžívá. Jen ve výjimečných případech se do pletení pouštějí mladé ženy a dívky. I přes to ovšem zažívá pletená móda jakousi renesanci. V aktuálním období jsou obchody plné módních kousků vyrobených právě metodou pletení. Pojďme se spolu podívat na tento trend zblízka.

Historie ručního pletení

Nejstarší archeologické nálezy pletenin byly nalezeny v Egyptě a pochází z 12. století před naším letopočtem. V Evropě se pletení začalo používat až ve 13. století našeho letopočtu. Tuto činnost mohli provádět pouze muži, kteří museli projít šestiletým učením. Teprve poté se stali profesionálními pletaři. Dnes se této činnosti může věnovat každý. Mnoho lidí pletení nejen baví, ale také uklidňuje. Podle výzkumu se mu s chutí věnuje každý pátý Čech.

Pletená móda z přehlídkových mol

Možná jste také jako děti dostávali k Vánocům velké pletené svetry, do kterých byste se vešli i dvakrát, a jako bonus jste ještě dostali kulicha s bambulí, kterého vám s láskou upletla babička. Dnes pletená móda vypadá poněkud jinak a objevuje se i na přehlídkových molech. Opět si z přehlídek můžeme vzít inspiraci, jak daný model nosit a jak jej kombinovat.


Avatar

veronikavankova

Každý o mně ví, že miluji módu. Ještě více ale miluji o ní psát. Zabývat se luxusními značkami a návrháři, to je přesně moje parketa!