Péče o zuby by měla být pro každého z nás samozřejmostí – zvláště pak v případě, kdy se chceme bezstarostně usmívat od ucha k uchu a své okolí oslnit bílými zoubky bez jediné chybičky. Pro většinu lidí je naštěstí alespoň základní péče o zuby denní rutinou, což je samozřejmě dobře. Mnoho z nás si ale myslí, že pro své zuby děláme maximum a že to děláme správně. Jenže co když ne?

Péče o zuby: co se říká a není to pravda

Že je péče o zuby důležitá klademe na srdce dětem již v jejich útlém věku. Zvykáme je na kartáček i povinnost si zoubky pravidelně 2x denně čistit – ideálně ráno a večer. Určitě i vám tak vaši rodiče vštěpovali do hlavy, že čištění zubů je zkrátka nutnost, pokud se chcete vyhnout zubním kazům, zápachu z úst a jiným problémům – například odhaleným krčkům nebo bolestem dásní.

Mýtus první: 3 minuty stačí!

První mýtus se týká doporučené délky pro čištění zubů. Většina z nás má v sobě zakořeněnou představu o třech minutách. Na internetu jsou články, které právě tři minuty doporučují a k tomu ještě zmiňují, že byste si k čištění zubů měli pustit svůj oblíbený song, který má zpravidla tři minuty, takže vám krásně napoví, jak dlouho si zuby čistit a ještě vám to s ním daleko rychleji uteče.

Chyba, chyba, chyba. Tři minuty jsou totiž na dokonalé vyčištění zubů hrozně málo a takto krátká doba tedy nestačí k tomu, abyste si zuby vyčistili opravdu svědomitě. Hodně totiž záleží na tom, jakým kartáčkem si zuby čistíte a jestli do péče o zuby zahrnujete i použití mezizubního kartáčku, se kterým se celý proces logicky ještě prodlouží.

Mýtus druhý: tvrdé kartáčky zuby nejlépe vyčistí!

Dalším hojně rozšířeným mýtem je přesvědčení o tom, že čím tvrdší kartáček, tím lepší pro vaše zuby. Možná i vy žijete s názorem, že jen tvrdý kartáček dostane ze zubů veškeré nečistoty, proto si pořizujete ty co možná nejtvrdší, od kterých očekáváte ty nejlepší výsledky. A víte co? Zase je to celé špatně!

Zubaři obecně příliš tvrdé kartáčky nedoporučují, ba spíše od jejich použití odrazují. Tvrdé kartáčky v kombinaci se špatně zvolenou zubní pastou a špatnou technikou čištění mohou váš chrup hodně poškodit a narušit tak zubní sklovinu. Negativní vliv mají tvrdé kartáčky i na dásně, takže pozor na to, čím si zuby čistíte.

Mýtus třetí: fluorid je nepřítel!

Poslední mýtus nás utvrzuje v tom, že fluorid je pro naše zuby nepřítel. Přitom bychom měli vědět, že právě on je prevencí proti zubnímu kazu. Nejrůznější zdroje tvrdí, že fluorid je jedovatý a náš organismus jej nedokáže vyloučit, takže se nám postupně hromadí v těle a páchá v něm akorát tak neplechu.

Pravda je přitom taková, že fluorid je pro zdraví zubů nepostradatelný, samozřejmě ale pouze v případě, kdy je jej rozumné množství. Obejít se bez něho mohou jen ti, kteří se mohou pyšnit dokonalou zubní sklovinou a naprosto zdravými zuby bez jediné chybičky.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments