Denim. Podzimní jistota, která nepotřebuje mnoho péče. Zapomeňte ovšem na sušičku a s žehlením buďte opatrní

Pokud hledáte kousek, který nikdy nevyjde z módy, pak je to právě denim. Ten už desítky let patří mezi nejoblíbenější módní materiály. Ať už pomýšlíte na kalhoty, bundy nebo košile, denim vás nezklame. Když se o tuto nadčasovou klasiku budete správně starat, vrátí vám to dvojnásob. Ale nebojte, péče o denim není náročná. Co tedy dělat, aby vaše denimové kousky vypadaly stále jako nové?

Historická fakta

  • První zmínka o denimu se objevila už v 15. století. Odolné kalhoty z denimu tehdy nosili námořníci v Itálii. [1]
  • Pravých denim džínů se móda dočkala až v 50. letech 19. století, kdy první džíny vynazl slavný Levi Strauss. Že vám to jméno něco říká? Ano, jedná se o zakladatele věhlasné značky džínů Levi’s. [2]
  • Velkou milovnicí dámských džín byla herečka a módní ikona Marilyn Monroe. Říká se, že i díky Marilyn se džíny začaly nosit téměř po celém světě. [3]
  • 15 minut – tak dlouho trvá sešití džínových kalhot. Za tak krátkou dobu máte vyrobený ikonický kousek, který se správnou péčí vynosíte dlouhé roky. [4]
Foto: Unsplash

Málo je někdy více

Toto pravidlo se dá v módě použít častěji, než bychom chtěli. U péče o denim tomu není jinak. Také milujete čisté prádlo a už po pár nošení máte pocit, že je špinavé? Džíny vydrží více, než myslíte, a to právě díky odolnému denimu. I když nosíte ty samé džíny třeba tři dny po sobě, neperte je častěji než jednou týdně. Zbytečně ztrácí barvu i tvar. Často se stává, že chcete své oblíbené džíny vyprat jen proto, že jsou vytahané. Každé vyprání je ale vytahuje více a více. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu, kvůli kterému si krásné džíny užijete jen pár měsíců.

Zapomeňte na sušičku

V dnešní době už mnoho domácností využívá sušičku na denním pořádku. Ačkoliv jindy je skvělým pomocníkem, denim do ní za žádnou cenu nepatří. Jednoduše se vám totiž srazí, a to rovnou o několik čísel. Správné sušení džín je na věšáku vodorovně nebo vzhůru nohama.

Foto: Unsplash

Žehličce se raději vyhýbejte

Správné věšení denimových kousků je důležitější, než se může zdát. Pokud je totiž pověsíte správně, žehličku nebudete potřebovat. Když už ale vaše džíny potřebují vyžehlit, pak jedině naruby, aby se zbytečně neponičily.

Dopřejte denimu prostor

Máte své oblíbené džíny poskládané do tvaru komínku v komodě? Ačkoliv vás symetricky srovnané džíny uklidňují (chápeme to, nás také), tento způsob uskladňování je bohužel špatný. Najděte ve vaší šatní skříni trochu místa a džíny pověste na ramínko. Denim potřebuje dýchat a svůj vlastní prostor.


Zdroje

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Genoese_Navy
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Levi_Strauss_%26_Co.
  3. https://classiq.me/marilyn-monroe-and-blue-jeans-in-clash-by-night
  4. Ikonické jeany Alexandra Wanga si můžete sešít sami už za 15 minut:
@linzhenzhen82

DIY Alexander Wang Jeans in 15 minutes✂️#DayInMyLife #diy #sewing #foryoupage

♬ original sound – Htet Htet Lin Aung


Přihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.