Parka. Podzimní jistota, se kterou zazáříte i letos

Ani bunda, ani kabát. To je parka. Módní kousek, který nabízí kompromis mezi sportovním a elegantním stylem. Často je lemovaná kožešinou a vedle praktické úlohy plní úkol hlavně estetický. Existuje v pánském i dámském provedení a právě na podzim parku oceníte nejvíce.

Ženy často upřednostňují parky, které je možné stáhnout v pase a nebojí se ani pestrých provedení se vzory. Muži ocení hlavně praktické aspekty tohoto oděvu. Ten je nejen univerzální, ale nabízí také dostatek prostoru pro osobní věci jako jsou doklady či mobilní telefon.

Kde se vzala?

Parka má svůj původ v severní části Kanady, kde po staletí sloužila tamějším domorodým Inuitům k zajištění tolik potřebného tepelného komfortu v nehostinně chladných podmínkách drsného severu.

Foto: Shutterstock

Zatímco Inuité šili své parky ze sobí nebo tulení kůže a využívali je jako nezbytnou součást oděvu na lov, dnešní zvyklosti nám dovolují nosit parku jako příjemnou volnočasovou alternativu vhodnou téměř kamkoliv. Dnes už ovšem není nutné parky potírat rybím olejem, aby si zachovaly odolnost vůči vodě, jak kdysi činili Inuté 😊.

Kdy sáhnout po parce?

Neměl by to být zdaleka nejelegantnější kus ve vašem šatníku. Obecně lze ale konstatovat, že se parka hodí téměř pro každou příležitost, jde jen o to, jakou parku se chystáte obléci. K dostání jsou vedle velmi elegantních modelů i modely výhradně sportovního rázu, které spíše převažují.

Chystáte-li se za kulturou, na parku raději zapomeňte. Pokud vás naopak čeká příjemná procházka se psem nebo výlet do přírody, pak je právě tento kousek tou nejlepší volbou do aktuálního období. Dlouhá parka chrání vaše záda před nepřízní počasí, a přitom může působit velmi elegantně. Řada z nich navíc nabízí praktickou voděodolnost.

Podzimní, zimní nebo jarní?

Parka může stejně dobře posloužit ve všech ročních období vyjma léta. Parky vybavené huňatou kožešinou vás zahřejí i v těch největších mrazech, se kterými se v našich krajích setkáváme. Mnohé značky nabízí i modely zhotovené ze speciálních materiálů. Ty chrání nositele parky i před intenzivními dešti, přitom však zachovávají oděv prodyšný a lehký.

Parka je ideální kousek do vašeho šatníku, ať už se chystáte na svěží jaro, barevný podzim, a nebo mrazivou zimu.

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments