Paní dokonalá slaví 73. Hybatelka světa módy určuje trendy už půlstoletí. V čem by se měly inspirovat i mladší ročníky?

Známe ji jako tu vždy upravenou ženu s typickými černými slunečními brýlemi Chanel, botami Manolo Blahnik a perfektně stylizovaným účesem s ofinou. Snad nikdo nezná záludnosti módy lépe než Anna Wintour, dlouholetá šéfredaktorka Vogue a umělecká ředitelka Condé Nast. Na začátku listopadu oslavila 73. narozeniny, mladá generace se od ní ovšem stále má co učit.

Už odmala se pohybovala v redaktorském světě. Její otec Charles byl redaktorem London Evening Standard, údajeně jedním z nejvlivnějších novinářů 2. poloviny 20. století. Má dva bratry a sestru, třetí bratr zemřel jako dítě při autonehodě. A také jeden z jejích bratrů, Patrick, se stal redaktorem The Guardian. Anna ovšem spojila svět žurnalistiky s módou, do které se zamilovala již v mladém věku.

Z obchodu s oblečením až do Vogue

V 15 letech začala Anna pracovat v londýnském obchodě s oblečením Biba. Poté absolvovala trainee program v Harrods, získávala redaktorské zkušenosti v Oz a dostala se na pozici redakční asistentky v Harpers & Queen. Z Londýna odešla do New Yorku a získala práci jako junior módní editorka v Harper’s Bazaar. Pak vyzkoušela ještě Viva a Savvy. Následně se dostala jako šéfredaktorka do britského Vogue. A začaly se dít věci.

V té době Vogue ztrácel podíl na trhu ve prospěch konkurenčního Elle, Anna Wintour však přinesla nový vítr. Její první obálka představila izraelskou modelku Michaelu Bercu, snímek byl tolik odlišný od typických elegantních a dokonalých záběrů, které byly pro obálky Vogue typické. Na obálce pak šokovala ještě vícekrát, třeba když se na ní poprvé objevila celebrita – Madonna.

Anna Wintour a její módní zvyklosti

Wintour sice v práci obhajovala nakupování nejnovějších a nejmódnějších kousků, Vogue také údajně svým zaměstnancům každý rok dává budget na nákup oblečení, sama se však celý život držela stylu, který lze nejlépe popsat jako ženský a klasický. Jakými prvky z něj se můžeme inspirovat?

Módní guru častokrát radí nosit černou, Anna však miluje výrazné vzory, potisky a barvy. Nebojte se jich ani vy. Na škodu nemusí být ani jejich kombinace.

Wintour je známá svými kabáty s potisky a květinovými výšivkami. Vybírá si kabáty jednoduchých střihů, ale zajímavého designu. Naopak doplňky pak mohou být černé. Příkladem jsou pro Annu tolik typické černé brýle Chanel obdélníkového tvaru, bez nich ji uvidíte jen zřídka. Zkuste i vy najít perfektní tvar, který se hodí k vašemu obličeji, bez zdobení a velkých log. Takové černé brýle se dají nosit ke všemu.

Módní magazíny jako Vogue jsou obvykle posedlé botami. Anna Wintour se ovšem drží klasických páskových sandálek na středním podpatku od Manola Blahnika, které se hodí ke každému outfitu. V chladnějších dnech si bere kozačky po kolena. Výšky podpatků střídá, ale nikdy nenosí boty na klínku ani na směšně vysokém jehlovém podpatku. Boty si vybírá v neutrálních barvách.

Na závěr si připomeňme, že móda není pouze o oblečení. Důležitý je také účes. Anna si našla ten svůj, už od 14 let nosí uhlazené mikádo s ofinou, kterému se přezdívá perfektní bob. Pozor, tento zdánlivě jednoduchý účes vyžaduje velkou péči, zejména foukanou.

Anna Wintour nám tedy může být skvělou módní inspirací nejen v tom, co nosila, ale zejména v tom, jak se celý život drží svého dobře padnoucího stylu. Je čas, abyste si i vy našli ten svůj!

Zdroje info:

  • https://www.scmp.com/magazines/style/people-events/article/3009368/anna-wintour-life-and-times-vogues-editor-chief-and
  • https://www.everythingzoomer.com/style/2020/11/03/5-style-tips-can-learn-anna-wintour/

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.