Obočí je rámem obličeje. Správnou péči i úpravu zvládnete i z pohodlí domova

Obočí je důležitou součástí naší tváře. Možná jste se někdy zamýšleli nad tím, k čemu je vlastně dobré? Dle wikipedie slouží ke dvěma hlavním účelům. Jednak jej využíváme k mimické komunikaci a jednak slouží k zachytávání potu, který by jinak ztékal přímo do očí. Z hlediska módy a krásy je důležité proto, aby dodalo naší tváři ráz. A pozor, fyziologická funkce obočí – tedy zachytávání kapiček potu – je v přímé souvislosti s aktuálními trendy, jelikož husté a výrazné obočí je v posledních letech nesmírně populární!

Každý z nás měl určitě příležitost zahlédnout člověka bez obočí. Může to být důsledek nemoci či osobní volby. Nicméně povětšinou nám jistě dáte za pravdu, že obličej bez obočí působí prázdně a neúplně. Někteří lidé bohužel nemají to štěstí na husté a hezky tvarované obočí, ať už ze zdravotních či jiných důvodů. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si pomoci.

Existují tužky na obočí, kterým si můžete obočí dokreslit, můžete zajít také na oblíbenou laminaci obočí nebo můžete využít některou z metod spadající pod permanentní make-up, jako je například často vyhledávaný microblading. Pak není třeba se svým obočím příliš zabývat. Je pouze nutné pravidelně navštěvovat kosmeticky salón, aby zůstalo v požadované podobě. Pokud jste ale se svým přírodním obočím spokojená, nemusíte žádné kosmetického zákroky podstupovat. Stačí se naučit o něj pečovat.

Foto: Depositphotos

Rutinní péče o obočí

Pojďme si nyní říct několik věcí, které když budete praktikovat, vaše obočí se vám náležitě odvděčí.

 • Každý den obočí pročesávejte a masíruje. Podpoříte tím tak jeho růst.
 • Po každém vytrhávání aplikujte gel z aloe vera. Zmírní se tak podráždění a obočí bude zdravé a lesklé.
 • Pokud máte řídké obočí, masíruje ho pravidelně ricinovým olejem, díky kterému bude houstnout.
 • Nezapomínejte také na okolní kůži, která je velice jemná a citlivá. Pravidelně ji hydratujte.

Nepřehánějte to s vytrháváním. Vždy se zbavte pouze přebytečných chloupků a snažte se udržet přirozený tvar. To samé také platí pro líčení obočí tužkou nebo jiným kosmetickým produktem. Obočí nepřekreslujte, pouze vyplňte chybějící místa a jemně ho zvýrazněte.

Obočí nemá být příliš krátké a ani dlouhé. Doporučuje se, aby končilo na pomyslné přímce, která vzniká spojením vnějšího koutka oka a stranou nosu.

 • Vrchol obočí leží na přímce vedoucí od nosu přes panenku oka.
 • Obočí se tvaruje hlavně ze spodní části do tvar oblouku.
 • Chloupky z horní části vytrhávejte jen tehdy, když výrazně narušují vzhled obočí.
 • Obočí má začínat nejdále od vnitřního koutku oka.
 • Do tvaru obočí zasahujte co nejméně a postupujte vždy s rozmyslem.
Foto: Depositphotos

Jaký zvolit odstín obočí

Velice důležitá a zásadní otázka je, jaký odstín byste měla pro své obočí zvolit. Obecně platí, že odstín obočí by měl korespondovat s barvou vlasů. To však není vždy úplně možné. Zejména u velmi světlých vlasů je naopak třeba obočí trochu zvýraznit, protože bývá nenápadné. V případě tmavých vlasů si dávejte pozor, aby obočí nebylo příliš výrazné. Zvolte raději zlatou střední cestu.

Foto: Unsplash

Jaký tvar obočí zvolit?

Je vždy ideální pracovat s přirozeným tvarem obočí. Pro dosažení co nejvíce příjemného vzhledu je nutné vzít v úvahu také typ vašeho obličeje. Pokud máte oválný tvar obličeje, bude vám vyhovovat většina tvarů obočí. Přesto se vyhýbejte tvarům, které jsou příliš klenuté nebo rovné.

Ke čtvercovému obličeji se hodí měkký tvar s hladkým obloukem a u kulatého obličeje neupravujte do příliš tenkých nebo naopak silných linií. Začátek a konec obočí by měl být v souladu s klenbou mezi nimi. K podlouhému / protáhlému obličeji je lepší středně silné obočí.

Jak tvarovat silné obočí?

Kdo má přirozeně silnější obočí, může ho buď milovat nebo nenávidět. Lepší je ale první varianta, protože máte mnoho možností, jak své obočí dobře upravit, vytvarovat a udržet ve vhodném tvaru.

Máte-li obočí nedefinovaného tvaru, začněte s úpravami značením a odstraňováním chloupků tam, kde začíná. Poté upravte přebytečné chloupky v horní části a ujistěte se, že jste dosáhly správného tvaru oblouku.

Následují chloupky pod klenbou a tento postup opakujte na druhé straně obličeje. Obě části mají být rovnoměrné a odpovídající, a nakonec odstraňte všechny chloupky, které jsou delší než ostatní.

Jak tvarovat tenké obočí

Přirozeně tenké obočí nebo takové, které bylo upravené až moc, se složitěji dává do pořádku. Přesto není nemožné dosáhnout krásného a plně vypadajícího obočí.

Možná se vám zdá škoda trhat nějaké chloupky, když už tak jich máte málo, ale celkový vzhled pak nikdy nevypadá tak dobře. Raději obočí upravte, abyste dosáhly pěkného výsledku.

Naneste gel na obočí, aby zůstalo ploché a usnadnilo další tvarování. Pak použijte pinzetu a vytrhejte zbloudilé chloupky pod obočím a ořízněte všechny dlouhé nůžkami. Obočí vyplňte tužkou, vypadá pak silnější a plnější.

Odstraňování chloupků pomocí nití

Překvapivě jednoduchým způsobem odstraňování chloupků je navlékání obočí na bavlněné nitě, které zachytí a vytáhnou chloupky v hladké a rovné linii. Je to přesnější metoda než voskování a zároveň i méně bolestivá. Stojí to méně peněz než voskové sady a celý proces máte rychleji hotový.

Pokud se do toho pouštíte poprvé, dělejte každý krok s rozumem a pomalu. Zvládnutí správných pohybů rukou může chvíli trvat.

Foto: Depositphotos

Trhání obočí pinzetou

Většina z nás má s pinzetou zkušenosti, ale přesto je vytrhávání obočí často docela náročným procesem. Ono vytrhnout pár chloupků není tak těžké, ale dosáhnout krásného oblouku už je mnohem obtížnější.

Abyste vytvarovaly s pinzetou obočí správně, potřebujete postupovat systematicky. Nejdříve si ujasněte svůj ideální tvar obočí. Poté vytrhejte všechny chloupky u kořene nosu, které jsou mimo požadovaný tvar. Nechvátejte, ať nevytrháte příliš.

Tato metoda je ideální pro ty, kteří potřebují jen trochu upravit celkový vzhled a ne radikálně přeměnit celý tvar obočí. Trvá to totiž poměrně dlouho.

Foto: Depositphotos

Správné pomůcky jsou pro úpravu obočí nezbytné:

 • pár šikmých pinzet na malé a tvrdohlavé chloupky
 • hřebínek na obočí
 • nůžky, které pomohou oříznout dlouhé chloupky
 • břitva odstraní přebytečné chmýří
 • šablony na obočí, které zajistí perfektní tvar
 • vhodná líčidla.

Avatar

veronikavankova

Každý o mně ví, že miluji módu. Ještě více ale miluji o ní psát. Zabývat se luxusními značkami a návrháři, to je přesně moje parketa!