Svědění chodidel nebo jiné zjevné příznaky mykózy nohou dokážou někteří z nás přecházet nejen měsíce, ale klidně i roky. Jedním z nejčastějších důvodů, kvůli kterým kožní mykóza na chodidlech vzniká, je nošení obnošených a starých bot.

Boty nejsou nesmrtelné

Nic nevydrží věčně a to ani boty. Možná ty staré škrpály, které toho mají očividně hodně za sebou, máte opravdu rádi, což ale neznamená, že je vhodné je i nadále nosit. Ochozená obuv může být hotovým rájem pro nejrůznější bakterie, které si tam spokojeně hoví, protože ve staré obuvi mají ty nejlepší podmínky a jen vyčkávají na vhodný okamžik, aby vás mohly potrápit. Opravdu to chcete riskovat?

Jaké jsou příznaky plísně?

Mezi nejčastější příznaky kožní plísně patří nepříjemné svědění. Všichni určitě dobře víme, že když nás něco svědí, je to nemilé a my máme potřebu to neustále drbat. Pokud ale jde o kožní mykózu, drbání mnohdy nepomůže, ba naopak vyvolává ještě větší svědění. A tak si ty nohy drbete a drbete, dokud si neuděláte prasklinky.

Dalším příznakem může být odlupování kůže, tvorba šupinek nebo prasklinek, které ani nemusíte zavinit nadměrným drbáním. Plíseň umí být každopádně hodně bolestivá a značně nepříjemná při každém kroku.

Impregnace škodí nebo pomáhá?

Pokud si kupujete nové boty, ještě v prodejně vám mnohdy nabídnou jejich impregnaci, případně vám prodají impregnační přípravek domů. Většina lidí je přesvědčena, že je impregnace nutnost. Skutečně je tomu tak?

Podle některých je impregnace obuvi nešťastným řešením. Úkolem impregnace je ochránit boty před tím, aby se do nich dostalo vlhko. Ano, jenže vlhko se v tom případě nedostane ani ven, pokud se v botách zapotíte. Napadlo vás to někdy? Jakmile nemůže vlhkost z bot ven, je to ideální prostředí pro bakterie, které se tak uvnitř obuvi mohou vesele množit.

Foto: Shutterstock.com.

Načítání...

Diskuze