Zlozvyky patří mezi nedílnou součást života drtivé většiny z nás. Snad každý nějaký ten zlozvyk má, potýká se s nimi už dlouhá léta (klidně od raného dětství) a stále se jej nedokáže zbavit. A co vy? Máte také nějaké zlozvyky, kterým nedokážete odolat?

Nejčastější zlozvyky, které nejenže nevypadají pěkně, ale mohou navíc uškodit zdraví

Zlozvyky jsou v životě naprosto běžná věc, na tom se určitě shodneme. I když na ně zpravidla vůbec nejsme pyšní, přesto se jich nedokážeme vzdát. Nikoli že bychom se o to nikdy nepokusili, těch pokusů třeba bylo hned několik, ale zkrátka i přes veškerou snahu jednoduše ne a ne z našeho života zmizet…

V dnešním článku bychom se rádi zaměřili na zlozvyky, které v první řadě vůbec nejsou pěkné, v řadě druhé dokonce mohou ohrozit naše zdraví. Napadlo vás někdy, že třeba takové mačkání pupínků nejen na obličeji může prodloužit léčbu a zadělat vám na ještě větší a nepříjemnější problémy?

Koušete si nehty?

Ale fuj! Kousání nehtů patří mezi nejrozšířenější zlozvyky vůbec, zároveň se řadí i na seznam těch nejnechutnějších. Okusování nehtů často podléháme například tehdy, kdy se dostaneme do stresové situace, někteří z nás si ale nehty okusují, aniž by o tom vůbec věděli.

V první řadě nutno zmínit, že na vás není příliš hezký pohled. Vám se snad líbí sledovat někoho, jak si cpe prsty do pusy a okusuje si nehty? Určitě ne, přitom stejně odpudivý pohled je i na vás, když tohle děláte. Musíme ale dodat, že kromě toho, že kousání nehtů není vůbec pěkné, ba naopak je to nechutné, je i rizikem toho, že si přivodíte infekci ze špinavých rukou. Většina lidí s tímto zlozvykem kolikrát vůbec nepřemýšlí, na co během dne sahali a jednoduše si strčí prst do pusy, jako by se nechumelilo. A to vůbec netuší, co se skrývá za jejich nehty…

Vytrháváte si vlasy?

Věřte nebo ne, ale i tohle je naprosto běžný a bohužel i docela častý zlozvyk. Pokud si s vlasy jen tak pohráváte, pak není co řešit. Problém nastává ve chvíli, kdy si vlasy trháte vědomě a stále častěji a ve větším množství. Pak už se může jednat o psychickou poruchu zvanou trichotillomanie.

Pokud tento problém přetrvává delší dobu a člověk jej neřeší, může si velmi snadno přivodit nevzhledné lysinky na hlavě, které vůbec nevypadají pěkně a v životě ženy mohou představovat pořádnou komplikaci. Cožpak vy chcete mít na hlavě holá místa? To určitě ne!

Mačkáte si pupínky?

Když se vám na obličeji objeví pupínek, je logické, že máte tendenci jít k zrcadlu a toho nezvaného hosta se co možná nejrychleji zbavit. Jak? Jednoduše, prostě pupínek vymáčknete. Jasně, možná se v tu chvíli zbavíte nevzhledně podhnisané hlavičky zbarvené do bíla nebo do žluta, ale zároveň si zaděláváte na mnohem nepříjemnější problém.

Většinu mazu sice dostanete z pupínku ven, což se na první pohled zdá jako splněný úkol. Bohužel byste ale měli vědět, že část mazu se dostane do hlubší vrstvy kůže, což může způsobit daleko větší a bolestivější pupínek nemluvě o tom, že se může prodloužit i doba hojení, takže vás tzv beďar bude na tváři trápit o to déle.

Foto: Pixabay.com.

 

Načítání...

Diskuze