Neobvyklá móda „žirafích žen“ z Barmy

Jihovýchodní Asie je region mnoha zvyků, chutí, vůní i tradic, které nejsou běžnému Evropanovi příliš blízké. Jedna z nich bezesporu náleží kmenu Padaung obývající území dnešní Barmy, resp. hranici mezi Barmou a Thajskem. Kmen Padaung je známý po celém světě díky fenoménu přezdívaném jako „žirafí ženy“.

Ženy z kmene Padaung si po staletí zdobí své krky masivními mosaznými spirálami. Je to místní tradice, o jejímž původu dnes kolují už pouze domněnky. Tyto ozdoby údajně sloužily jako obrana proti dravé zvěři, především proti tygrům, jiné prameny hovoří o snaze běžných žen podobat se svým božským předkům a získat tak jejich nadpřirozené schopnosti. Ať je to tak nebo tak, do jisté míry se tato zvláštní tradice dochovala dodnes.

[easy-image-collage id=64576]

Ozdobné spirály ověnčené kolem krků se dávají dívkám již ve 4 letech a každý rok se přidává nový kruh, přičemž jeden kruh váží až 2 kilogramy. Poslední kruh ženy dostávají ve svých 16 letech a celková hmotnost, kterou si ženy s sebou nosí, je i 20 kilogramů.

Často se traduje, že se ženám tímto způsobem prodlužuje krk. Platí to však jen „opticky“. Ve skutečnosti dochází s touto zátěží k deformaci klíčních kostí a žeber, která pod tíhou mosazných kruhů klesají. Minimálně rozporuplně působí i prameny hovořící o tom, že ženy tyto kruhy nikdy nesundavají. Pokud by si prý kruhy sundaly, jejich krk by se kvůli absenci svalů okamžitě zbortil a žena by si zlomila vaz. Jak byste si ale vysvětlily, že malé holčičky mají kruhy daleko menší než dospělé ženy?

V osmdesátých a devadesátých letech byla tato tradice na velkém ústupu. Moderní doba dohnala i kmen Padangů k jisté civilizovanosti a rodiče postupně přestávali svá dítka nutit k nošení těchto tradičních kruhů. Jenže s rostoucím turismem v oblast jihovýchodní Asie došlo i k „objevení“ tohoto fenoménu turisty z celého světa, kteří o svém objevu referovali kudy chodili.

Z (ne)obyčejné tradice se stal fenomén a podnikaví Padaungové brzy zjistili, že na svém netradičním vzhledu mohou vydělat peníze a proto velmi rychle tuto skomírající módu obnovily. Dnes je vstup do vesnic, kde Padaungové žijí, zpoplatněn. Termín „žirafí ženy“ pak dostává nový rozměr, protože obyvatelé těchto vesniček jsou de facto jako atrakce v ZOO. Ve vesničkách si tak můžete koupit klasické turistické cetky a žirafí ženy si můžete fotit.

I přes to, že byznys zvítězil nad tradicí, je i tento bizarní způsob zkrášlování naprosto neobvyklým fenoménem.

Foto: Omar Reda, BoredPanda.com.


Avatar

Karel Balek

Nadšený fotograf, věčný optimista a snílek. Rád poznávám cizí kultury, miluji dobré espresso a v neposlední řadě se zajímám o módu a oblékání ... Asi proto píši pro FashionMagazin.cz.