„Někdo je na boty, někdo na kabelky a my dvě zbožňujeme plavky“ prozradily mladé české návrhářky a zakladatelky značky HANAJANA Swimwear

Jsou mladé, jsou krásné, jsou sestry. Řeč je o českém návrhářském duu značky HANAJANA Swimwear. Jejich vášeň k módě a především pak k plavkám je tak veliká, že si společně založily značku, jejíž obliba neustále roste. Vyzpovídali jsme pro vás tyto talentované sestry nejen o jejich módní značce plavek, ale také o jejich názoru na současné módní trendy.

Ahoj holky, nejprve vám prosím řekněte pár základních informací o vaší značce HANAJANA Swimwear. Kdy vás poprvé napadlo založit si vlastní módní značku?

HANAJANA Swimwear je na trhu necelé dva roky. Všechny naše plavky se ručně šijí na ostrově Bali. Každý kus je originál a je vytvořen s láskou.

Jana: Nápad na vytvoření vlastní značky vznikl před dvěma lety. Tehdy jsme si se sestrou volaly a řešily jsme, kolikery plavky jsme si každá zase koupila a jaká je škoda, že ty co se nám líbí nejvíce, nejsou na trhu dostupné nebo nejsou ušity podle našich představ. V té chvíli mě napadlo: „Tak co kdybychom si nechaly ušít vlastní plavky?“ a Hančina odpověď zněla: „Jasně, skvělý nápad.“ Tím to vše začalo a hned druhý den jsme se pustily do práce.

Milujete navrhování plavek, kdy se zaměřujete především na komfort a jedinečnost. Chtěly jste se už od začátku věnovat navrhování pouze plavek? Proč jste se rozhodly zrovna pro plavky?

Ano, plavky byly jasná volba už od začátku. Do budoucna bychom chtěly nabízet také další sortiment, ale zatím je vše ve fázi příprav. Proč právě bikiny? Obě dvě pro ně máme velkou slabost. Někdo je na boty, někdo na kabelky a my dvě zbožňujeme plavky, na dovolenou jsme vždy byly schopné si vzít minimálně 15 kusů plavek. Hlavním důvodem však bylo přijít na český trh s něčím novým – originálním. Chtěly jsme vytvořit něco, v čem se každá žena bude cítit dobře a krásná. Věříme, že se nám to povedlo.

Prozraďte nám něco o vašich začátcích v módním průmyslu. Začátky nikdy nejsou jednoduché a móda určitě není výjimkou. Kdo vás nejvíce podporoval?

Hana: Začátky byly těžké. Na počátku jsme si ani neuvědomovaly, kolik za tím vším bude práce a bezesných nocí. Na všem jsme pracovaly dlouhé hodiny po večerech, protože přes den jsem chodila do práce a sestra se v té době připravovala na maturitu, nebylo to vůbec jednoduché.

Jana: Chce to pevné nervy a nevzdávat se, vydržet a bojovat za váš sen, i když vás od toho spoustu lidí odrazuje nebo vám nevěří.  Konkurence v ČR a SK je obrovská, ale jsme za ni rády, protože nás neustále posouvá dál. Pro mě byly velkou podporou moje nejlepší kamarádky, které sdílely mé nadšení a nápad založit si vlastní značku. Rodina a přítel byli ze začátku trošku nedůvěřiví, časem se však stali moji 100% podporou.

Hana: Naše největší podpora byl můj přítel, který nám věřil od prvního dne, kdy se zrodil náš nápad. Dodnes nám pomáhá a je důležitou součástí HANAJANA Swimwear, například naše webové stránky a mnoho z fotek na našem Instagramu jsou jeho práce. Poté samozřejmě rodina a nejbližší kamarádi, i když se na nás ze začátku dívali jako na blázny a moc nám nevěřili (smích). Teď už nás ale všichni berou vážně a máme čím dál tím větší podporu okolí, a to nás velmi těší.

Vaše plavky jsou navrženy a ušity z příjemného materiálu. Jsou navíc šité na Bali. Proč jste se rozhodly zrovna pro Bali?

Hana: Bali byla taková dokonalá náhoda. V té době jsem začala cestovat a první destinace bylo právě Bali. Po příletu na ostrov jsem si uvědomila, že to je ráj pro plavky. Bikiny tady šijí nejznámější světové značky. Ihned jsem začala hledat švadlenku, což se mi po několika měsících podařilo. Byly jsme se sestrou tak nadšené z její práce, že jsem se na Bali rozhodla zůstat a teď už šijeme plavky pouze tady.

Jana: Hodně lidí si myslí, že šijeme na Bali kvůli levnější výrobě. To je však velký omyl. Náklady na výrobu jsou daleko vyšší než v České republice. Nám ale nevadí si za preciznost a kvalitní ruční práci připlatit.

Zakládáte si na tom, že na výrobu plavek osobně dohlížíte od začátku do konce. Takže cestujete pravidelně na Bali? Nebo máte rozdělené práce, kdy jedna dohlížíte na hladký průběh na Bali a druhá v České republice?

Jana: Navrhování plavek a komunikaci se zákazníky řešíme společně. Zbytek povinností máme rozdělené. Jedna z nás se stará o veškeré balení, odesílání balíčků a módní přehlídky v ČR. Druhá pendluje mezi ČR a Bali, kde zařizuje focení, dohlíží na výrobu, nákup látek a pravidelně se schází s naši švadlenkou.  Hana je aktuálně zpátky na Bali a připravuje zde kolekci pro příští sezónu.

Kde nejvíce čerpáte inspiraci pro své nové kolekce?

Inspirujeme se světovými trendy. Především ale tím, co se líbí nám dvěma. Vždycky jednu z nás něco napadne, dáme hlavy dohromady, poradíme se se švadlenkou a nápad je hotov. Poté už se řeší střih, který šijeme i několikrát, dokud je dokonalý. Celý tento proces může zabrat až několik měsíců. Snažíme se také naslouchat přáním našich zákaznic, jejich připomínky a názory jsou pro nás velmi důležité.

Nejen, že vaše kousky jsou praktické a hravé, ale i váš styl je velmi osobitý a stylový. Pojďme tedy probrat aktuální módní trendy. Kterým jste naprosto propadly a které zase nemůžete vystát?

Za nás to jsou určitě květinové vzory. Jsou krásné, něžné a naše zákaznice je milují. Do módy se po dlouhé době vrátily také neonové odstíny a lidé po nich, po celém světě, doslova šílí (především díky rodině Kardashian). Moc se nám líbí také trend plavek s vysokým pasem, jednodílky, bikiny s uzlíky a tělové barvy. Dalším hitem jsou zvířecí a puntíkované vzory. V naši nabídce je však nenajdete, jelikož už je má tolik značek, že všechny plavky vypadají stejně.Co se týče trendů, zdá se nám, že hodně z nich dorazí do ČR se zpozděním. Výhoda je, že máme dostatek času se na ně připravit.

Hana: Letošní rok mě asi nejvíc šokovaly vysoce střižené spodní díly, kdy vám tu nejdůležitější část zakrývá jenom kousíček látky a také příliš minimalistické plavky, kde máte jenom kus nitě. Takové plavky jsou především na australském trhu.

Jana: Pro mně je šokující trend silikonových ramínek a šňůrek, jejich nošení musí být docela nepohodlné a působí to na mě vulgárně. Myslím si, že tohle by na českém trhu neuspělo.

Existují nějaké módní trendy, které vám chybí a chtěly byste je vrátit zpátky do kurzu?

Zdá se nám, že se vše neustále vrací do módy, takže aktuálně nám asi nechybí nic a pokud bychom přeci jen chtěly něco zpátky, tak si to necháme ušít.

Každý správný módní návrhář má jako vzor jiného módního návrháře, nebo módní ikonu, která je ovlivnila. Který je ten váš?

Hodně nás ovlivnili zakladatelé jedné světové značky plavek Adam a Bianca Bennets. Poté Neta Alchimister, Elisabeth Rioux. Naši módní ikonou je Alexis Ren, ona je jeden z důvodů proč jsme se zamilovaly do plavek. Bylo by úžasné s ní jednoho dne spolupracovat.

Máme krásné slunečné léto. Co by, podle vás, nemělo chybět žádné ženě v letním šatníku?

Určitě „must have“ letošního léta ratanové kabelky. Ručně šité kabelky z Bali, které se hodí snad ke všemu.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce, ať se daří.

Foto: HANAJANA Swimwear.


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.