Nedokonalost v umělé dokonalosti – taková byla módní přehlídka (im)perfection Martina Burgera

V roce 2016 jsme poprvé navštívili módní přehlídku mladého a talentovaného návrháře Martina Burgera a od té doby jsme další přehlídky Martina Burgera pravidelně navštěvovali každý rok. Martinova tvorba se stále posouvá dopředu, proto jsme se rozhodli, že ho při příležitosti letošní módní přehlídky s názvem (im)perfection vyzpovídáme o jeho nejnovější kolekci a plánům do budoucna.

Módní přehlídka se konala 11. září v Mladé Boleslavi. Sledovat jste ji mohli i vy na našem Instagramu, kde jsme s vámi na instastories sdíleli jednotlivé modely, které rozhodně stály za zhlédnutí. Samotné módní přehlídce předcházelo taneční vystoupení Václava Uhra a naprosto dokonalá hra na klavír Martina Vydry, ze které jsme měli husí kůži. A poté už vše začalo být (im)perfection.

Ahoj Martine, děkujeme za pozvání na další tvou módní přehlídku. Letošní kolekce nese název (im)perfection. Jak tento originální název vznikl?

Ahoj, já děkuji, že jste dorazili. Kolekce měla různé názvy, ale pak úplnou náhodou vznikl tento název. Kolekce je totiž inspirována nedokonalostí v umělé dokonalosti, které mi přijde, že je poslední dobou okolo mě nějak až nezdravě moc a tím nemyslím jen módní svět, ale i ten osobní. Za poslední rok jsem si toho hodně uvědomil a v mnoha ohledech se mi otevřely oči.

Je to tvá již čtvrtá módní kolekce. V čem je odlišná oproti těm předchozím?

Řekl bych, že je rozhodně kvalitnější. Jak v materiálech, tak i provedením. Letos jsem dal do výroby opravdu veškeré své úsilí. Někdo, kdo umí šít si můžeš říct „Co je na tom tak těžkýho?“, ale pro mě, jako pro samouka, je tato kolekce neskutečný osobní úspěch. Také jsem se letos snažil, aby kolekce byla o trochu barevnější, než je u mě zvykem.

Každý víme, že móda je odrazem osobnosti člověka.  Kolekci (im)perfection dominuje černá, bílá, nově se ale objevuje také červená a růžová. Mají tyto barvy pro tebe nějaký hlubší význam?

Já mám rád růžovou už docela dlouho, ale ani nevím, proč jsem ji nikdy nepoužíval. I v ilustracích začala dominovat poměrně nedávno. Řekl jsem si, že do téhle kolekce se perfektně hodí. Má v sobě takovou jistou nadsázku. Co se týče červené, ta mi přijde perfektní ke ztvárnění něčeho ženského a noblesního.

Martine, navrhnout kolekci o třiceti modelech není nic jednoduchého. Kde čerpáš inspiraci?

No, to mi vykládej (smích). Letos jsem si řekl, že chci opravdu velkou kolekci. Mám menší úchylku na dlouhá defilé. I když jsem věděl, že to bude sebevražda jak ve vytváření, tak v hledání modelů a modelek, řekl jsem si, že do toho jdu.

Inspiraci hledám všude kolem. Jak už jsem říkal, kolekce je o umělé dokonalosti, je to takové menší ztělesnění do člověka, který se sám posadí do vyšší třídy, jak si asi myslí, že působí v běžném životě na ostatní. V hloubi duše ale sám moc dobře ví, že všechny ty filtry  na sociálních sítích nefungují i v reálném životě. De facto je potom svazován vlastní pravdou.

https://www.instagram.com/p/B2ZS2wKAZwO/

Ačkoliv se nám tvá tvorba velmi líbí jako celek. Nejvíce jsme si zamilovali tvé šaty. Jinak tomu není ani v tvé nejnovější kolekci. Plánuješ do budoucna navrhnout kolekci pouze společenských nebo svatebních šatů?

Tak to mě velice těší, děkuji. To by byla nádhera! Ale můj krejčovský um ještě na tak vysoké úrovni není. Pokud si ale článek přečte nějaká šikovná a levná švadlena, tak mě klidně může kontaktovat (smích). Ne, teď vážně. Dvoje svatební a pak společenských šatů už za sebou mám a musím říct, že mě to neskutečně bavilo. Takže určitě bych někdy v budoucnu rád takovou přehlídku udělal, ale pár pánských modelů tam musí být taky! Bez toho by to nešlo!

Jak dlouho trvala příprava celé kolekce? Kdo ti nejvíce pomáhal?

Koncept vznikal už někde na jaře, ale výroba jako taková až někde v srpnu. Za což jsem se poslední dva týdny před přehlídkou nenáviděl a moje babička, která mi pomáhá nejvíce už od samého začátku. Letos jsem si chtěl poprvé po dlouhé době léto užít! A taky jsem si užíval a potom hořce trpěl, když jsem opravdu každý den vstával brzo ráno a domů se vracel za tmy.

Velké dík ale patří mojí mamce, která mi pomáhala psychicky. A ohromný dík patří mým dvou kamarádkám Kamile Helebrantové, která byla mou pravou rukou při zařizování i tvoření a Kristýně Štěpařové, která zachraňovala situaci v den přehlídky a jezdila kvůli tomu skrz celé město.

Tvé mikiny a trička s ilustracemi burgeru nebo stylovým nápisem Martin Burger jsou ikonickými kousky, které nechyběly v žádné kolekci. Doufáme, že tomu bude i nadále.

Samozřejmě! Bez toho by nebyla kolekce. Letos lze zakoupit bílá trička s potiskem a poté bílé, černé a červené mikiny s potisky.

https://www.instagram.com/p/B2j2wogBedc/

Na chvilku odběhneme k módním trendům. Co říkáš na současné módní trendy? Které sis oblíbil a které jsou podle tebe naprostým propadákem?

Mně se třeba líbí, že se začíná stávat trendem second handy a je to dobře! Miluji je. Co mě naopak absolutně neoslovilo byly cyklistické šortky, které se naštěstí moc v centru dění neohřály.

Na závěr módní přehlídky si prozradil, že se v září stěhuješ do Prahy za studiem na vysoké škole. Prozradíš nám, co budeš studovat? Plánuješ tyto vědomosti zužitkovat i ve svém navrhování?

Jak je známo, jsem ekonom. Tudíž si budu dodělávat vzdělání právě v tomto oboru. Chtěl bych si ale v průběhu studia přidat zaměření „art a event.“

Martine, děkujeme za rozhovor. Držíme palce, aby se ti vše vydařilo podle tvých představ a ještě jednou klobouk dolů před kolekcí (im)perfection. Opravdu stála za to!

Také děkuji, je to od vás moc milé! Přeji Vám také ať se daří co nejlépe!