Psychika, ať se nám to líbí, nebo ne, je základ všeho. Jakmile nejsme po emoční stránce v pohodě, nedaří se nic a odnáší to i naše zdraví. Platí to i pro hubnutí, které je pro mnohé jedince obtížné.

Možná se i vám nedaří zhubnout, i když máte pocit, že pro to děláte naprosto všechno. Je důležité si uvědomit, že jíst zdravě a cvičit nestačí. Vydržíte to týden, poté začnete opět hřešit a shozená kila jsou zpět. Dostavuje se takzvaný jojo efekt, který je důsledkem toho, že člověk při hubnutí nepostupuje úplně správně. V této fázi je potřeba se zamyslet, kde je problém. S největší pravděpodobností je problém ve vaší hlavě.

Konzumování jídla nám přivádí potěšení. Není tedy divu, že si na něm můžeme vypěstovat závislost. Když se pak rozhodneme shodit nějaké to kilo, je  velice těžké se vzdát svých oblíbených dobrot. Musíme mít silnou vůli, která nám nedovolí spadnout zpět tam, kde jsme začali.

Dalším problémem v oblasti hubnutí je donutit se cvičit. Neoblíbená činnost, bez které to ale nejde. I zde je potřeba mít vnitřní sílu, která nás popožene a donutí nás zajít do fitness centra. Možná není problém ani tak samotné cvičení, jako spíše udržet jeho pravidelnost.

Existuje řada způsobů, jak získat sílu a motivaci. Především ale musíte sami chtít. K hubnutí vás nikdo nemůže přinutit, jelikož se pak žádoucí výsledky nedostaví.

Sepište si seznam důvodů, proč chcete zhubnout, co vás k tomu vedlo a co se stane, pokud nezhubnete. Mohou se dostavit nebo zhoršit zdravotní problémy nebo se například nevejdete do svých oblíbených šatů. Naopak si také sepište, co všechno vám zhubnutí přinese. Budete se cítit lépe, budete zdravější, budete vypadat lépe, budete si moci obléknout, co jen budete chtít.

Benefitů je mnoho. Najděte podporu se své rodině a přátelích, kteří vás psychicky podrží a mohou chodit cvičit spolu s vámi. Ve více lidech se to lépe táhne.

Důležité je netlačit na pilu a neočekávat, že zázrakem zhubnete za krátkou dobu. Je to proces, který chce čas, jestliže má být efekt dlouhodobý.

Foto: Unsplash.com.

Líbil se ti článek?

Sdílej ho s přáteli
TwitterFacebookWhatsAppLinkedInPinterest
Načítání...

Diskuze