Návyky, kterými si nevědomě ničíte vlasy

Správná péče o vlasy sice není raketová věda, určitě nám ale dáte za pravdu, že se v této disciplíně až nezdravě často chybuje. A jsou to chyby zbytečné, jejichž důsledkem vaše vlasy zbytečně trpí. Schválně si zkuste říct, o kolika chybách v péči o vlasy z dnešního článku jste vlastně ani nevěděli, že jsou chyby?

Myjete si vlasy každý den

Ač je to lákavé, každodenní mytí vlasů není nejlepší nápad. Podle kadeřníků bohatě stačí, když si vlasy budete mýt 2–3x týdně. Příliš časté mytí zbavuje totiž vlas jeho přirozené mastnoty, čímž se vlas vysušuje, ztenčuje a zkracuje se jeho životnost. Proto nezapomeňte po každém umytí nanést kondicionér. Vsadit můžete i na přírodní vlasové oleje. Pro vyšší hydrataci olej aplikujte do suchých vlasů alespoň půl hodiny před mytím. Ke svěžímu vzhledu vašich vlasů vám pomůže suchý šampon.

Příliš tepla

Buďme upřímní, všichni víme, že používání fénu či žehličky není pro naše vlasy zrovna slast, a přesto je používáme. Co nadělat, občas se nám taková pomoc hodí. Je ovšem důležité nezapomínat na tepelnou ochranu ve formě vlasových olejů. Bez adekvátní ochrany hrozí vlasům vysušení a poškození, díky pálení vlasového vlákna a odpařování vody z vlasu. Časté narovnávání nebo natáčení vlasů zase ničí jejich přirozený tvar a texturu. Na vlasy proto aplikujte ochranný krém, sprej či olej. Při nákupu těchto přístrojů se poohlédněte po těch s možností ručního nastavení teploty.

Používáte špatný šampon

Výměna obyčejného šamponu za ten přírodní, může být právě to, co vaše vlasy potřebují. Většina luxusních značek používá velké množství chemikálií, které vlasy vysušují. Místo nich se tedy poohlédněte po výrobcích bez obsahu silikonů, parabenů a sulfátů. Ty vaše vlasy nezatěžují a jemně je pročistí, jsou tedy vhodnější pro každodenní používání.

Silikony na vlasech zanechávají neviditelný film, jenž vlasy sice chrání, ale zároveň nepropouští živiny a látky z nanesených balzámů a masek. Výsledek těchto kúr je tedy nulový a peníze za ně jen vyhozené z okna. Nemusíte se bát o svou peněženku, přírodní kosmetiku můžete najít v běžných drogériích za příznivé ceny.

Vynecháváte kondicionér

Kondicionér je neodmyslitelnou součástí rutinní péče o vlasy. I když máte hustou a lesklou hřívu, každý typ vlasů potřebuje nějakou tu hydrataci navíc. Kondicionér zvlhčuje vlasové vlákno a poskytuje určitou ochranu proti slunci a suchému vzduchu. Kadeřníci proto kondicionér doporučují všem, včetně mužů.

A kolik byste měla nanést? To záleží na délce vlasů. Pokud je máte dlouhé po ramena, stačí množství velikosti hroznového vína. Pro delší či hustší kadeře použijte dávku o velikosti vlašského ořechu. Věnujte se především konečkům, ty vysušením trpí nejvíce. Naopak se vyhněte pokožce hlavy. Pokožka musí dýchat a s kondicionérem u kořínků se začne rychleji mastit.

Vystavujete vlasy chlóru a slunci

Na dovolené, ale i doma při sportu vystavujete své vlasy obrovské zátěži v podobě chemikálií v bazénu, slunečním paprskům či soli a nečistotám z moře. Důsledkem toho jsou pak vlasy vysušené, polámané a ztrácejí na lesku. Než se tedy vydáte k bazénu či moři, vyberte vhodný šampon, který je šetrný, ale zároveň vaše vlasy pročistí od nežádoucích látek. V takovém případě se nebojte sáhnout po silikonovém šamponu, jenž na vlasech vytvoří ochranný film.

Na léto se hodí vlasová kosmetika s UV ochranným faktorem. Důležité je také použít kondicionér po každém umytí. Vysušeným vlasům dodá lesk argonový či kokosový olej.

Nedostatečně je vyživujete

Povrchová péče vám sice zajistí lesklé a hebké vlasy. Pokud se však chcete chlubit zdravými vyživenými vlasy je potřeba se zaměřit na váš jídelníček. Omezte alkohol, cukry a kouření. Snažte se dodržet pravidlo 5/den, tedy sníst pět kousků ovoce a zeleniny každý den.

Zaměřte se na zeleninu s obsahem kyseliny listové, která vám pomůže nejen k pružným vlasům, ale i pleti. Najdete ji v salátu, rukole či špenátu. S avokádem pak můžete vlasy hydratovat zevnitř i na povrchu v podobě masky. Z ovoce vám pomůžou třešně bohaté na selen či banány s obsahem draslíku, hořčíku a vitaminu B. Ke svačině si pak dopřejte hrst ořechů obsahující zdravé tuky a nenasycené mastné kyseliny.

Kromě stravy bohaté na živiny se také zaměřte na dodržování pitného režimu. Pokud vaše vlasy elektrizují i během obyčejného česání, znamená to, že přijímáte málo tekutin.

Opatrně s mokrými vlasy

Ačkoliv vás může po sprše lákat vydrhnout vlasy ručníkem a ihned je rozčesat, není to zrovna šetrné. Je často doporučováno, abyste k mokrým vlasům byla obzvlášť citlivá. Mokré vlasy jsou elastičtější a více náchylné k lámání.  Vezměte proto staré bavlněné tričko a jemně s ním mokré vlasy promačkejte a poté je sepněte do volného drdolu či copu. K rozčesání použijte hřeben speciálně určený k úpravě vlasů za mokra. Začněte od konečků a v krátkých intervalech postupujte až ke kořínkům.

Nulová hydratace

Maska nebo hydratační kůra jsou luxusem, který se stal velmi oblíbeným a často používaným. Uvědomili jsme si, že naše lokny potřebují občas něco navíc. Masky pomáhají doplnit potřebnou hydrataci, když jsou vlasy poničené a vysušené. Je vhodné je použít mezi návštěvami u kadeřníka nebo pokud si je pravidelně barvíte. Jedno nanesení týdně by mělo vlasy změkčit. Kromě tradičních masek pak můžete použít například i kokosový olej.

Foto: Unsplash.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.