Austrálie je zarmoucena. Carla Zampatti byla považována za miláčka i klenot národa. Její život skončil v sobotu večer, kdy podlehla vážným zraněním, jež si způsobila 26. března na premiéře opery La Traviata, během níž nešťastnou náhodou spadla ze schodů. Módní návrhářce bylo 78 let. I přes okamžitou pomoc bohužel po týdnu od nehody svůj boj o život prohrála.

I přes svůj pokročilý věk byla Carla vždy elegantní a díky své vitalitě působila stále mladistvě.

Carla se narodila v Itálii v roce 1942. V osmi letech se však s rodiči přestěhovala do Austrálie, která se stala jejím domovem. První úspěch ve své módní kariéře zaznamenala v roce 1965, kdy se jí v 23 letech podařilo na sebe poprvé upozornit svou první módní kolekcí. O pět let později založila značku Carla Zampatti Limited s celonárodní působností.

V sedmdesátých letech docházelo k velkému rozmachu značky. Carla budovala nové luxusní butiky po celé Austrálii. Věhlas značky rostl i za hranice Austrálie. Její modely si oblíbily takové persony, jako dánská princezna Mary Elizabeth Donaldson, australská zpěvačka Dannii Minogue (sestra známější Kylie) nebo význačná australská byznysmenka Ita Buttrose.

V osmdesátých letech rozšířila svou působnost i na pole parfémů. V této dekádě se dostala také ke spolupráci se značkou Ford, pro kterou designovala vozy určené ženám.

Carla byla velice pracovitá a úspěšná. Dalo by se říct, že na co sáhla, to se jí vydařilo. V roce 1994 získala prestižní ocenění Módní designér roku, V roce 2001 pak získala rovnou australské státní vyznamenání – medaili za zásluhy v oblasti podnikání. O čtyři roky později se dokonce dostala i na poštovní známky vydávané Australskou poštou.

Foto: Shutterstock

Zarmoucení nad ztrátou vyjádřil také australský ministerský předseda Scott Morrison.

Manželka Jen a já jsme strašlivě zarmouceni odchodem Carly Zampatti. Ztratili jsme opravdu skvělou a inspirativní Australanku.

Carla byla ikonou módního průmyslu, průkopnicí jako podnikatel a šampiónem multikulturní Austrálie. Bylo nám velkou ctí, že jsme ji znali.

Byla to velmi laskavá, silná, elegantní a upřímná žena. Bude nesmírně scházet své rodině, přátelům a všem, které inspirovala. Její zásluhy za náš národ jsou nadčasové, stejně jako její návrhy. Vyjadřujeme hluboké soustrast rodině.

Carla měla tři děti – syna Alexe Schumana, a dcery Allegru Spender a Biancu Spender. Všichni potomci následují Carlinu cestu a pracují v módním byznysu.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments