Na podzim a v zimě často dochází k větší ztrátě vlasů. Dermatologové vysvětlují proč

woman in black scoop neck shirt

Podzim je období, kdy mnozí z nás začínají pozorovat zvýšenou ztrátu vlasů. A často to pokračuje i v zimě. Jde o jev, který postihuje zejména ženy, a vzbuzuje obavy a otázky týkající se příčin a možných opatření.

Jaké jsou příčiny?

Odborníci zatím nemají jednoznačnou odpověď, ale existuje několik teorií, které zvýšené vypadávání mohou vysvětlit.

Jedna z teorií je spojena s evolučním hlediskem. Naše vlasy nás kdysi chránily před nepříznivými vlivy počasí. Stejně jako u zvířat může i u lidí dojít ke změně v reakci na změnu ročního období. Tuto teorii podporuje fakt, že na konci léta a na podzim, kdy teploty klesají a sluneční záření je slabší, mnoho žen začíná pozorovat větší vypadávání vlasů.

Důležitou roli hraje také fáze růstu vlasů. Vlasy totiž procházejí dvěma hlavními fázemi: fází růstu (anagenní), kdy vlasy rostou, a fází vypadávání (telogenní), která trvá několik měsíců. Podle této teorie může být výraznější vypadávání vlasů na podzim způsobeno tím, že je v této době mnoho vlasů v telogenní fázi.

A Woman Wearing a White Bathrobe
Foto: Pexels

Jak vypadávání vlasů předejít?

Pokud se vám zdá, že vám na podzim a v zimě vypadává více vlasů, nemusíte se hned obávat. Jedná se o běžný jev a není to onemocnění, které by vyžadovalo léčbu. Avšak existují postupy péče o vlasy, jako je používání speciálních šamponů, které mohou podpořit růst nových vlasů v anagenní fázi.

Důležité je také dbát na prevenci. Pokud si všimnete zvýšeného vypadávání vlasů na podzim, doporučuje se začít používat přípravky pro péči o vlasy již v letním období. Kromě toho mohou pomoci i vhodné doplňky stravy, jako je zinek, které mají pozitivní vliv na zdraví vlasů.

Pokud si však všimnete nadměrného vypadávání vlasů, které trvá déle než několik týdnů, je vhodné konzultovat situaci s lékařem. Může se jednat o jiný druh vypadávání vlasů, který může být diagnostikován prostřednictvím profesionální analýzy vlasů a krevních testů.

Zdroje:

  • https://www.wellandgood.com/seasonal-hair-shedding-fall/
  • https://scandinavianbiolabs.com/blogs/journal/zinc-for-hair-loss#:~:text=Yes%2C%20zinc%20is%20essential%20for,hair%20grows%20strong%20and%20healthy.

Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.