Muži, odhoďte kalhoty a oblékněte sukni! Kontroverzní světový trend se objevuje už i v Česku

Jistě jste si všimli snímků Brada Pitta, který se v nedávně době objevil v mnoha variacích sukní. Na filmovém festivalu v Karlových Varech jsme v podobném outfitu zase potkali třeba hudebníka Jordana Haje. Opravdu se tedy pánové mají připravit na to, že i oni budou odhalovat nožky?

Genderless trend – muži v sukních

Cílená provokace, nebo se Bradu Pittovi zalíbily sukně? Ani jedno. Když herec vkročil na červený koberec v sousedním Německu, aby propagoval nový film Bullet Train, ohromil spíše ženským prvkem šatníku. Stylisté mu jej ovšem nevybrali proto, aby dráždil. Jde o trend.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený GQ (@gq)

Kdyby se tuto sezónu nosily obleky s čapím peřím, vzal by si Brad tuxedo s brky. V módní branži ovšem zrovna nyní rezonuje genderless trend. Co to znamená? Jde o styl, který stírá rozdíly mezi pohlavími.

Nepochybně to souvisí i se současnými trendy ohledně volby pohlaví každého z nás. Každý má právo zvolit si, jak se ve svém těle cítí. Někdo v sobě vnímá ženské prvky, jiný mužské, další se cítí nebinární. A móda vždy osvobozovala.

Genderless tedy znamená, že muži si mohou nosit sukně a podpatky, ženy zase obleky a polobotky. Zarazili jste se? Ano, dámy přece tuto výsadu mají již dávno!

Proč ženy mohou nosit kalhoty a u mužů je sukně podivná?

Ano, na pány v sukni se společnost dívá trošku s nejistotou. Přitom už Marlene Dietrich ve 30. letech vynesla pánský oblek, Yves Saint Laurent byl mistrem ve střizích sak, fraků a kalhot pro dámy.

Proč tedy nemají muži stejné variabilní možnosti v módě? Tolerujeme maximálně skotský kilt. A přiznejme si, pánové mají leckdy hezčí nohy než dámy.

Když se ovšem podíváme do historie, nemůžeme dnes říci, že sukně pro muže jsou rozmarem gayů, metrosexuálů či výstředních celebrit.

Takový Ludvík XIV. měl ve svém šatníku oděv, který měl i střih sukně. Outfit se doplnil punčoškami a stylovými střevíčky na podpatku. Tedy nic nového pod sluncem a jisté maskulinní vlivy tento trend odsunuly.

Není však důvod, aby se nevrátil zpět.

Čeští muži v sukních

Už i v českých ulicích můžeme vídat muže v sukních a nemáme na mysli transgendery. Jak jsme zmínili, trendsetter Jordan Haj letos v Karlových Varech oblékl sukni, potkali jsme jej v Moët lounge, takže rozhodně nešlo pouze o outfit na focení.

Tento styl oblékání však vyznávají další pánové, které vyloženě neřadíme mezi celebrity. Jedním ze známých propagátorů genderless stylu je významný český švec Radek Zachariáš, jehož instagram je plný uvolněnosti a svobody. Životní názor pak propaguje i lehce alternativní módou v podobě sukní, šatů i bot na klínku.

Svůj genderless styl pak vyznává a prostřednictvím instagramu také sdílí Vlastimil Černý, další muž, kterému více vyhovují šaty a lodičky. A dokonce si lakuje i nehty.

Sukně i podpatky u pánů budou muset ujít ještě kus cesty, než budou tolerovány jako maskulinní outfit. Nejde však o výstřelek, nýbrž o renesanci. Tuto módu přece nosili už naši předkové.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.