MOSCHINO: Provokativní kolekce s prvky underground, sado-maso a rebelie

Módní dům Moschino pod vedením kreativního ředitele Jeremy Scotta je známý svými až šokujícími návrhy kolekcí. Na milánském týdnu módy značka Moschino předvedla opět šokující mužskou a ženskou kolekci fall 2018. Provokativní kolekce rozvracející konvence vsadila na prvky underground, sado-maso, rebelství a ódu na tělo. Expresivní, vzrušující a arogantně odvážná s výrazným sexuálním podtónem.

Ústředním tématem přehlídky kolekce byl oblek, obleková saka, látky na obleky nebo proužky. Jindy uhlazené obleky byly dekonstruktivního střihu – s odhalenými rameny, bez rukávů nebo dokonce s úplně chybějící vrchní částí a ponechanými s odhalenou hrudí. Kombinace s použitím popruhů a prvků sado-maso evokovaly erotický nádech. S něčím podobným před 30 lety šokovala zpěvačka Madonna v klipu Express Yourself.

Siluety zahaleny od hlav až po paty do vinylu, všude se lesknoucí latex, kůže v kombinaci s třpytivými třásněmi, volány či peříčky vlnící se prostorem za zvuku dominantní pulzující hudby. Na molu se blýskaly vysoké lakované šněrovací kozačky, celotělové latexové modely s kuklami na hlavách, modely s pánskými kozačkami na nahém těle ve variantě s kabátem, korzety, policejní čepice, mužské kravaty v černé kůži a všechny sado-maso prvky: masky, helmy, holínky, obojky, popruhy, se objevily buď v latexovém provedení nebo v kůži. Nemůžeme opomenout dlouhé sexy glamour rukavice a korzety, korzety na oděvech nebo psí obojky.

Duch módního mistrovství se naplno projevil na šatech s vlečkami, smokingových střizích, fraků, kabátech s péřovými lemy, na pánských seříznutých střizích z frontální části vzadu prodloužených, či na zádech bohatě zdobených kamínky.

Jeremy Scott přišel i s něčím tradičním – předvedl působivou kolekci nositelných kabátů klasického střihu, kvalitních tradičních materiálů, eleganci a jednoduchost. Například trench coat (nebo trenčkot chcete-li) nebo klasické vlněné kabáty.

Jeremy Scott si vyhrál i se střihem kabátů, mnoho z nich mělo prodloužené vlečky téměř surrealistických střihů – mohli jsme vidět modely s hřbety kabátů s vlečkami táhnoucími se po molu. Objevily se také provokativně ultra sexy krátké ženské outfity v kombinaci s korzety a se šněrovacími kozačkami s výškou po stehna.

Moschino zařadil do své přehlídky i více romantické looky, jakými byly jemné průhledné šaty krátkých či dlouhých střihů potištěné fotografiemi Carla Mollino. Jeremy Scott využil právo použít fotografie těchto žen a zajímavým způsobem jejich aplikoval na podkladovém základě textilií. Potisky se objevily na průhledných lehkých šatech, a kabátech v barevném printu a daly tak opět vyniknout kráse Carlových snových žen.

Jeremy Scott se snažil vytvořit novou mužskou kolekci všemožnými odlišnými způsoby. Šlo mu o to, vytvořit ji více sexy, převzetím a začleněním některých mužských prvků od ženských a opačně, ale zároveň ji ponechat svěží a novou. Představa šlí a popruhů ve smyslu podpěr měla obdobné funkční opodstatnění jako je tomu v architektuře.

Poselstvím této přehlídky říká, že všichni jsme lidé a vše je pouze o chromozomech X a Y. Expresivní část mužské kolekce kombinuje role mužů, žen a stvoření odlišné sexuální orientace – to vše ve vzájemném synchronismu. Show se nesla v duchu potlačování linií mezi pohlavími – kdo je muž a kdo je žena? Potlačovány jsou jasné linie dělení pohlaví, vše je na stejné platformě existenčního bytí, úzké představy rozdílů jsou osvobozeny od skrupulí.

V tomto duchu se nesla lednová prohlídka kolekce Moschino muži. Prohlídka byla prosycena napínavou atmosférou s nádechem erotiky, prvky sado-masu a podtónem fetiše, zcela odlišná než ta zářijová 2017, kde naopak zaútočil na smysly romantikou.

Potisky na barevných průhledných jemných šatech pochází od Carla Mollino – známý architekt a interiérový designér nábytku, génius v tvorbě židlí nebo křesel. Po Carlově smrti se našly fotografie – polaroidy žen, které oslavovali estetickou abstrakci krásy a životního stylu. Carlo Mollino byl známý génius z Turína, bohém, playboy obklopený bohatstvím, luxusem, designem a ženami.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.