Modelky ve spárech drog: Kterým zničily zdraví i kariéru?

Bílá lajna je často spojovaná se světem modelingu. Je to cool, hubne se po tom. Bohužel nejde o závislost, se kterou se musely prát jen hvězdičky s prázdnými ambicemi. Kokainu propadly i ikony modelingu. Jistě si vybavujete snímek, jak Kate Moss načapali přímo při šňupání. Není ovšem jediná, která drogám propadla.

Živel Janice do toho šla naplno

Pro nás nebyla až tak známá, protože největší slávu si prožila ještě v době, kdy u nás vládl nesvobodný režim. Američanku Janice Dickinson jsme tak zaregistrovali v reality show Kdo bude příští americká topmodelka, kde se objevila již jako zralejší žena s viditelným počtem plastik.

Janice je přitom považována za první supermodelku. Otěže této role ji na čas ovšem dostaly na kolena. Byla brána jako vzor, upínala se na ni veškerá pozornost. Ostatně i proto nechtěla zestárnout. Musela být všude, účastnit se každé párty. A tam drogy jely ve velkém. Dokonce, jak sama Janice přiznala, si zásobičku bílého prášku nosili stylisté, produkční, fotografové atd. i na focení.

Janice užívala drogy i proto, aby zvládala náročné tempo. Dodnes se spekuluje, že si Janice tu a tam něco šňupne.

Foto: Shutterstock

Mohou za divokost Naomi drogy?

Byla jiná, jedna z prvních výrazných modelek tmavé pleti. Naomi Campbell platila vždy za krásku s bezchybným tělem, a tak je tomu i dnes, ačkoli už překročila padesátku.

Naomi se proslavila ještě jednou věcí. Vznětlivostí. Nejedna asistentka si postěžovala, že ji Naomi fyzicky napadala, klidně prý neváhala vrhnout telefon. Může za to temperament modelky, nebo v tom sehrály roli i drogy? Je pravda, že když byla k nějakému incidentu přivolána policie, bylo zjištěno, že byla někdy pod vlivem drog, jindy alkoholu.

Naomi se o své závislosti nebála později mluvit, jak sama přiznala, drogy začala užívat v roce 1997, kdy byl zavražděn její přítel, módní designér Gianni Versace. Ta událost pro ni byla velmi zdrcující a užívání drog byl její způsob, jak se se situací vyrovnat. Jenže pak se z toho vyvinula závislost a Naomi nemohla přestat.

Zajímavé je, že k drogám se Naomi hlásí, za alkoholičku se ovšem nepovažuje. Tvrdší pití prý jen míchala s drogami a nebýt jich, nenapije se ani kapky.

Foto: Shutterstock

Kate a zpackaná kariéra

Naomi a Kate Moss byly největší kamarádky a logicky tak i největší pařmenky. O Kate a drogách se spekulovalo dlouho, všemu nahrávala i její nezdravě hubená postava, přičemž modelka stíhala spoustu zakázek, takže se lidé ptali, kde asi bere energii.

Skandál se rozvířil na začátku tisíciletí, kdy Kate načapali přímo při tom, když si dává lajnu kokainu. Ačkoli byla supermodelkou, spousta prestižních značek s ní rozvázala pracovní smlouvu. Kate se později jela léčit do centra v Arizoně.

Nakonec se jí podařilo vrátit se do světa modelingu a v podstatě je obdivuhodné, že její jméno v něm i nadále figuruje. Kdyby ale nebylo onoho skandálu, přece jen by její kariéra i pověst byly trošku někde jinde.

Foto: Shutterstock

Avatar

Karel Balek

Nadšený fotograf, věčný optimista a snílek. Rád poznávám cizí kultury, miluji dobré espresso a v neposlední řadě se zajímám o módu a oblékání ... Asi proto píši pro FashionMagazin.cz.