Vans
Zakladatel značky | |
Země původu | |
Sídlo společnosti | |
Rok založení | |
Sociální sítě | |
Tenisky se ze sportovní obuvi velice rychle přetransformovaly na módní. Mnohé modely a značky se objevily a zase zanikly, jiné se staly kultovními, další třeba zažily po létech své znovuzrození. Vans obuv se drží na vrcholu jako evegreen již od svého založení v 60. letech a jejich sláva nepomíjí. Jako firma byla dokonce v roce 2000 časopisem Forbes oceněna jako nejlepší malá společnost.
Značka Vans vznikla vlastně z rodinné tradice. V roce 1966 ji založil Paul Van Doren. Ten nebyl v obuvnictví žádným nováčkem. V obuvnické firmě pracovala jeho matka (konkrétně v Randyho obuvnické společnosti), do stejné firmy nastoupil po škole i Van Doren. Časem se vypracoval na výkonného ředitele firmy, ale současně toužil po založení vlastní značky. Ve svých 36 letech si tento sen skutečně splnil, a to spolu se svými přáteli a bratrem. (Klíčovými lidmi ve firmě jsou Paul Van Doren, Jim Van Doren a Gordon Lee). Přišel se značkou, která je již léta kultem pro mladé lidi a teenagery. Firma sídlí v Kalifornii.
Vansky si nevedly špatně, ale věhlas jim přineslo, když se v nich v roce 1982 objevil ve filmu Fast Time at Ridgemont High hlavní hrdina, Sean Penn. Konkrétně se jednalo o model Vans Slip-On. Jediný film tak Vans boty a značku proslavil nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. Slavné tažení Vans jako módní značky odstartovalo. (1)
Proč se Vans boty staly slavnými?
I když jejich největší slávu odstartovala „role ve filmu“, nejdříve se musely zrodit boty, jež zaujaly režiséra či kostyméra. Tím prvkem byla gumová podrážka. To byl inovační nápad Van Dorena a jeho kolegů, díky kterému se boty prosadily v silné konkurenci. Vznikly univerzální trampky na pevné gumové podrážce. Ty se navíc ukázaly být skvělé na skateboard.
Nejen skateboardová kolekce
Díky tomu, že se Vansky ukázaly být skvělými pro tento sport, vznikla v roce 1976 první kolekce bot, za kterou stáli skateři. (2) Tony Alva a Stacey Peralta tak značce pomohli vytvořit kolekci, do které se promítly zkušenosti z tohoto sportu. A díky tomu si značka rychle vybudovala další skupinu zákazníků. V Kalifornii šlo doslova o zástupy.
Úspěch firmu na poli sportu povzbudil natolik, že hledala dál. A skutečně našla další sporty, pro které byly Vans tenisky skvělou obuví. Vznikly tak boty vhodné pro BMX a taktéž na basketbal.
Ani značce Vans se nevyhnuly problémy, jak jinak než finanční
V roce 1983 firmu postihly závažné finanční problémy. Důvodem byl méně žádaný, a tedy nevhodně zvolený sortiment. Firma musela vyhlásit bankrot. Příčinou byly zejména oděvy, o které značka rozšířila svůj sortiment, avšak na trhu se nechytly.
Úpadek však majitele značky na kolena nesrazil, právě naopak. Byl důvodem k restartu, k lepším rozhodnutím i k získání investorů. Značka Vans se odrazila od dna a s obrovským úspěchem poráží svoji konkurenci. Dnes si lze pořídit řady Vans Old Skool, Vans SK8 HI, Vans Classic, Vans Authentic, Vans Comfycuch a Vans Era.