Givenchy

Givenchy je francouzská značka módy a parfémů, kterou v roce 1952 založil návrhář Hubert de Givenchy. V současné době je Givenchy součástí luxusní francouzské skupiny LVMH, pod kterou patří i značky jako Dior, Louis Vuitton, Christian Lacroix a Célien.

Hubert James Marcel Taffin de Givenchy se narodil 21. února 1927 ve severofrancouzském městě Beauvais. V sedmnácti letech se přestěhoval do Paříže, protože si chtěl splnit svůj sen a stát se módním návrhářem. Během studia na École des Beaux-Arts se zúčastnil kurzu v couture house, a poté se stal uměleckým ředitelem butiku Schiaparelli Place Vendôme. Givenchy byl zodpovědný za trendy klasické módy 50. a 60. let, přičemž oblékal všechny od princezen a prvních dam až po herce.

Givenchy spolupracoval s módními ikonami

Na začátku své kariéry Givenchy pracoval s některými z největších ikon módy, jako jsou Pierre Balmain a Christian Dior. Chtěl se tak zdokonalit ve své práci. Posléze si v roce 1952 otevřel vlastní módní dům, který pojmenoval po sobě. V té době mu bylo pouhých 25 let, a tím byl jmenován tehdy nejmladším návrhářem v Paříži.

Jeho první kolekce se jmenovala Separates, protože sestávala z klasických halenek a lesklých sukní. Zpočátku Givenchy inklinoval k levnějším látkám, protože potřeboval snížit náklady, ovšem to, co mu chybělo v materiálu, nahradil v samotném návrhu. V roce 1970 byl díky svým výtvorům zařazen na Seznam nejlépe oblečených síní slávy.

Setkání s herečkou Audrey Hepburnovou

Když se Givenchy setkal s britskou herečkou Audrey Hepburnovou v roce 1957, jejich kariéry se propojily. Givenchy se totiž stal tvůrcem mnoha nejznámějších outfitů této herečky, například ji oblékl do černých šatů, které měla oblečení v úvodní scéně filmu Snídaně u Tiffanyho. Hepburnová nebyla jen jeho múzou, ale také blízkou přítelkyní, která se zúčastnila i jeho závěrečné výstavy v roce 1995.

„Jeho oblečení je jedinečné. On je mnohem víc než návrhář, je tvůrcem osobnosti,“ prohlásila Hepburnová o zesnulém návrháři. Hepburnová se dokonce stala tváří první vůně Givenchy L’Interdit.

Pánská konfekční řada Givenchy Gentleman

V roce 1969 spatřila světlo světa pánská konfekční kolekce Givenchy Gentleman, která byla známá jako rovnováha mezi klasicismem a ležérností. Givenchy s pánskou řadou přišel poté, co vytvořil v roce 1959 i pánské parfémy, a to konkrétně Eau de Vetyver a Monsieur de Givenchy. V roce 1975 byl představen parfém Givenchy Gentleman, který je dodnes velice populární.

Givenchy a LVMH

Luxusní skupina velkých módních značek LVMH koupila značku Givenchy v roce 1988. Givenchy potom v klidu odešel do důchodu. Jeho nástupci byli jedni z nejmladších, nejtalentovanějších a nejkreativnějších mozků v módním průmyslu – John Galliano, Alexander McQueen, Julien Macdonald, Riccardo Tisci a v současnosti Clare Waight Keller.

Módní ikona proslulá vynikajícím stylem a elegantními návrhy zemřela ve spánku 10. března 2018.

Givenchy - Nejnovější zprávy a novinky: