Manolo Blahnik slaví kulatých 50 let své úspěšné tvorby

Pamatujete si na Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě a její saténové lodičky, kterými byla posedlá? Tyto krásky byly od nadčasového módního návrháře Manolo Blahnika. Ten letos slaví úctyhodných padesát let své tvorby jedinečných a originálních bot. Pojďte si s námi připomenout jeho tvorbu a největší úspěchy.

Návrhář s česko-slovenskými kořeny

Manolo Blahnik se narodil 27. listopadu 1942 na Kanárských ostrovech. Jeho matka pocházela ze Španělska, zatímco otec byl původem z Československa. Manolo si módu zamiloval už v dětství, ale jak už to tak bývá, rodiče pro něj chtěli tu nejlepší budoucnost, a tak ho poslali na studium politologie a práva. Srdce a vášeň v módě ale byli silnější než rozum, proto Manolo po pouhém jednom semestru přechází na studium literatury a umění.

Rok 1971 se ukazuje jako jeho přelomový. Potkává totiž tehdejší šéfredaktorku amerického Vogue Dianu Vreeland, která ho provedla světem luxusní módy. Pánská móda pro něj ale není to pravé ořechové, co ho ale stále více zajímalo byla dámská obuv, která se stává jeho životní láskou.

Jehlový podpatek? Jedině od Blahnika!

Lodičky od Manolo Blahnik si nemůžete splést. Mají totiž charakteristický elegantní jehlový podpatek. Design těchto bot je velmi originální a extravagantní. Což je základ jeho úspěchu. Každá žena se chce cítit jedinečně, že? Proto se jeho tvorba stávala stále více vyhledávanou. Patřil například mezi oblíbence zesnulé princezny Diany. Dodnes jeho boty ráda obuje i kontroverzní zpěvačka Madonna.

„Přemýšlím nad každou novou sezónou jako nad evolucí, ne jako nad změnou stylu.“

Manolo a jeho známá skromnost

Módní návrhář Manolo Blahnik během své kariéry posbíral mnoho ocenění, které jen dokazovalo jeho celosvětový úspěch. Stále patří k nejuznávanějším a nejúspěšnějším módním návrhářům a i přes 50 let své úspěšné tvorby zůstává skromný.

Rád o sobě tvrdí, že není žádný umělec, zůstává pouhým řemeslníkem. Pro někoho jsou to pouhá slova, Manolo je ale zastánce činů. Jako jeden z mála módních návrhářů osobně dohlíží na celý proces výroby jeho bot. Když tak máte boty od Manola Blahnik, máte doslova boty od Manola.

Manolo je fenomén

  • Své první boty navrhl už v dětství. Byly vytvořeny z obalů od čokolády.
  • Netají se tím, že je „stará škola“. Dodnes své návrhy maluje na papír pomocí tužky a vodových barev.
  • Miluje květiny, což se promítá do jeho tvorby.
  • V roce 2017 se v Praze konala výstava jeho celoživotního díla. Prohlédnout jste si mohli nejen jeho 212 krásných bot, ale i jedinečné skici návrhů.
  • V roce 2020 se Manolo Blahnik poprvé v historii rozhodl pro online slevy svých kolekcí. (Pochlubte se, kdo měl to štěstí a ulovil své „manolky“ za poloviční cenu?)

Zdroje:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Manolo_Blahnik
  2. https://www.manoloblahnik.com/ca/the-man/