Jak se zbavit lupů. Dermatolog prozradil, v čem se často chybuje

Když už se nám podaří vypěstovat si krásnou dlouhou hřívu, čeká na nás často další překážka v podobě lupů. Stačí totiž jedno použití špatného šamponu, stresové období či nedostatek vitamínu a pokožka na hlavě se zblázní. Vlasy jsou pak napadané lupy a nás provází nepříjemné svědění celé hlavy. Naštěstí známe triky na první pomoc, jak se zbavit lupů a také jak jim předcházet.

Proč se lupy objevují?

Než si řekneme účinné tipy, jak se lupů zbavit, měli bychom vědět, proč se vůbec v naší krásné hřívě objevují.

Vlasová pokožka je velmi citlivá, obnovuje se během cca 28 dní. Když se během této doby stane něco, co ji podráždí, pokožka na to okamžitě reaguje a tento přirozený proces se zkrátí na přibližně 15 dní. V akutním případě a alergické reakci pokožky se může tento proces zkrátit i na pouhých 10 dnů.

Stejně jako růst vlasů, i vlasová pokožka potřebuje dostatek času na správné fungování. Právě tyto reakce vlasové pokožky mají za následek lupy. Jedná se v podstatě o jemné části odlupující se pokožky. A teď už pojďme na slíbené triky, jak se těchto bílých stop ve vlasech zbavit.

Zjistěte, kde je problém

Důvodů pro vznik lupů je bohužel mnoho. Přesto si pojďme vyjmenovat ty nejčastější a společně přijdeme na to, proč se u vás objevily.

  • Přehnané a špatné mytí vlasů – Je jasné, že každá chceme mít krásné, nadýchané a lesklé vlasy. Každodenní mytí ale vlasy spíše poškozuje. I ten nejšetrnější šampon na vlasy vlasovou pokožku vysuší, pokožka je podrážděná a další den opět vysušená. A problém je na světě. Myjte si vlasy minimálně obden.
  • Špatný šampon – Stejně jako u krému na obličej, který si kupujete výhradně podle typu vaší pokožky, stejně postupovat byste měli i při výběru šamponu na vlasy. Používání špatného šamponu, který není vhodný pro váš typ vlasů, může způsobit lupy.
  • Stresové období – Pokud jste teď měli stresové období, reagovat na to bude celé vaše tělo. Vlasová pokožka nebude výjimkou. V tomto případě se naštěstí lupů zbavíte rychle. Zrelaxujte, omezte stres a uvidíte, že vaše tělo zareaguje tak, jak potřebujete.
  • Časté fénování, použití kulmy – Abyste docílili objemného účesu, často si fénujete vlasy rovnou od pokožky. A na dlouhé fénování nemáme samozřejmě moc času, takže použijeme vyšší stupeň fénování, který fouká teplejší vzduch. Tento problém je jeden z nejčastějších důvodů pro vznik otravných lupů u žen. Často je navíc provázen nepříjemným svěděním hlavy, která dohání k šílenství a nemůžete přestat se škrábáním hlavy.

Kosmetická pomoc nebo přípravky z lékárny?

Pokud se u vás objevují lupy jen v krátkém časovém úseku a nemáte žádné další zdravotní problémy, pak si vystačíte s kosmetickými přípravky z drogerie. Na trhu najdete široký výběr šamponů na lupy i masek na vlasy, které pomáhají obnovit správnou funkci vlasové pokožky. Držte se ale pravidla – málo je někdy více!

Lupy mohou znepříjemňovat život mnohem více. Mohou se totiž objevit i například na obočí, které vás bude svědit stejně jako vlasová pokožka.

Mimo to mohou způsobit alergické vyrážky v oblasti obličeje či uší, kde je pokožka velmi citlivá. V tomto případě je vhodnější navštívit dermatologa, který vám doporučí správnou léčbu, nebo zajít do lékárny, kde vám doporučí léčivé přípravky.

Lupům se dá předejít, stačí jen když…

  • Zařadíte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny. Nezapomeňte také na dostatek tekutin, který také podporuje obnovu vlasové pokožky.
  • Zakoupíte vitamin B. Ten vám pomůže nejen s bojem proti lupům, ale i podporuje růst zdravých vlasů. Mimo to je vhodný také na pleť a nehty.
  • Budete se držet pravidla: málo je někdy více. Nepřehánějte to s množstvím šamponu na vlasy, nepřehánějte to s častým mytí vlasů, pozor si dávejte i na přehnané česání (pozor, netlačte na hřeben, štětinky hřebenu mohou vlasovou pokožku také podráždit.)
  • Budete používat správnou vlasovou kosmetiku speciálně pro váš typ vlasů a vlasové pokožky.

Zdroje info:


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.