Louis Vuitton ve westernovém stylu. Pharrell Williams předvedl novou pánskou kolekci této značky

Přehlídka značky Louis Vuitton s kolekcí Podzim/Zima 2024 na pařížském týdnu pánské módy vzdala hold domorodým Američanům i třeba černým kovbojům. S tímto nápadem přišel kreativní ředitel Louis Vuitton, Pharrell Williams. Mezi návštěvníky nechyběli herci Bradley Cooper a Carey Mulligan, rapper Lil Yachty a nebo třeba k-popová skupina Riize.

Nicméně ve dnech před přehlídkou Williams fanouškům poskytl pár informací, když naznačoval, co bude hlavním motivem. Na falešném účtu na Instagramu sdílel náhledy kolekce, kde nosí hnědý semišový klobouk Stetson a kresby pracovníků na ranči od amerického animátora Rona Husbanda.

Westernové téma bylo potvrzeno, jakmile se 1 200 hostů dostalo do provizorního prostoru ve tvaru krabice vedle Jardin d’Acclimatation. Kolekci prezentovalo molo kolem publika v barvě spáleného prachu, zatímco se na obří obrazovce promítala pustá pouštní krajina.

Modelové oblékli hedvábné košile s výšivkou na krku a zdobené džíny. Jedna pracovní bunda měla potisk kovboje zkoumajícího krajinu, zatímco bílý dvouřadý oblek nesl motivy kaktusů. Vyřezávaná kůže byla inspirována sedly. Téměř každý model měl na hlavě nějakou verzi kovbojského klobouku v materiálech od lesklé kůže po měkké semišové provedení.

Pharell Williams na přehlídce Louis Vuitton Autumn/Winter 2024-2025. Zdroj: Getty Images

„Když vidíme dnes kovboje, zobrazujeme je stále dokola jen v několika verzích,“ řekl Williams po show. „Nikdy opravdu nevidíme, jak opravdu vypadali někteří původní kovbojové. Vypadali jako my. Vypadali jako já. Někteří byli černí,“ dodal.

Westernová inspirace proniká Hollywoodem a módou již dlouho. Zatímco na plátně byli archetypální kovbojové zobrazováni jako bílí, historici odhadují, že každý čtvrtý kovboj byl ve skutečnosti černý.

„Měl bych zdůraznit, že tato kampaň je klíčová, protože rozbíjí stereotypy a rozšiřuje vyprávění o černé kultuře,“ řekla módní a kostýmní historička Shelby Ivey Christie.

Mnoho doplňků bylo vytvořeno ve spolupráci s umělci z domorodých amerických národů Dakota a Lakota, jako jsou deky s původními motivy a tašky Speedy zdobené ručně malovanými pouštními květinami. Williams uvedl, že chtěl tyto původní kresby „ocenit“, nikoli si je „přivlastňovat“.

A co vy? Líbí se vám westernové pojetí nové pánské kolekce Louis Vuitton?

Zdroj: www.theguardian.com/fashion/2024/jan/17/pharrell-williams-showcases-american-western-louis-vuitton-collection-paris