Louis Vuitton a celý koncern LVMH „dočasně“ končí v Rusku. Zavírá všech svých 124 obchodů

Vzhledem k aktuálním okolnostem se módní koncern LVMH, zastřešující značky jako Louis Vuitton, Givenchy, Céline, Kenzo, Loewe, Marc Jacobs, Fendi, TAG Heuer, Bulgari a další, rozhodl k uzavření svých obchodů v celém Rusku. Jedná se o 124 luxusních butiků.

LVMH následuje značky Hermés nebo Cartier, které se dle Reuters odhodlaly jako první značky segmentu luxusní módy přerušit své působení na ruském trhu.

Ruská klientela je známá svou oblibou v nejluxusnějších značkách. Jak dodává ve své zprávě agentura Reuters, Rusové utrácejí ročně za luxusní módní zboží asi 9 miliard dolarů. V porovnání s trhy v Číně nebo USA činí Rusko ale jen 6 respektive 14 % obratu.

Uzavření všech 124 kamenných poboček nastane tuto neděli. Ruští zaměstnanci, kterých je zhruba 3500, budou ovšem nadále dostávat výplatu.

Společnost LVMH začátkem týdne oznámila, že věnuje 5 milionů Eur mezinárodnímu výboru Červeného kříže na podporu Ukrajiny. Společnost má mimo to na na Ukrajině zhruba 150 zaměstnanců a všichni prý dostávají v aktuální situaci nezbytnou a finanční a provozní podporu.

Pasáž s luxusními obchody v Moskvě, Foto: Shutterstock

Přidávají se i jiné značky

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group mezitím oznámil, že zastavil dodávky do Ruska, ačkoli jeho obchody zůstávají otevřené.

„Swatch Group situaci velmi pečlivě sleduje a analyzuje,“ uvedla společnost v e-mailovém prohlášení. „Naše dceřiná společnost Swatch Group Russia (a všichni naši ruští zaměstnanci) pokračuje ve své činnosti, stejně jako ve svých aktivitách. Také naše prodejny v zemi zůstávají otevřené. V současné době jsme kvůli celkově obtížné situaci pozastavili vývoz do Ruska.“

Společnost Swatch Group, výrobce hodinek značek Longines, Blancpain, Harry Winston, Tissot nebo Omega, své prodeje pro Rusko nerozšiřuje, ale podle svých ruských internetových stránek provozuje více než 300 skladů po celé zemi a má vlastní prodejny v největších městech včetně Moskvy, Petrohradu a Soči.

V posledních dnech se v médiích objevily zprávy, že bohatí Rusové se k nákupu luxusního zboží uchylují jako ke způsobu, jak ochránit hodnotu svých úspor. Vlivem sankcí uvalených na Rusko se tamější inflace nyní pohybuje na 20 %.

Na invazi na Ukrajinu reagovaly také společnosti H&M, Nike nebo Puma. Skupina H&M uvedla, že v zemi, která je jejím šestým největším trhem, uzavřela přibližně 170 obchodů. Společnost Nike nejprve uvedla, že přestává odesílat internetové objednávky do Ruska a později přišla se zprávou, že dočasně zcela uzavírá i své kamenné obchody v Rusku. Puma své obchody ponechává zatím otevřené, ale dodávky svého zboží do Ruska nyní společnost pozastavila.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.