Les Sapeurs: Ti praví džentlmeni pocházejí z Konga

Les Sapeurs, to jsou muži, kteří žijí módou. Muži, kteří považují módu za součást svého života i přes to, že žijí v zemi ještě nedávno zmítané občanskou válkou, v zemi, kde i pitná voda bývá vzácností – uprostřed Afriky, v Kongu.

Název Les Sapeurs, jak si příslušníci klubu říkají, je odvozeno ze zkratky SAPE (La société des ambianceurs et des personnes élégantes) což zhruba znamená společenství elegantních mužů a šiřitelů módy.

Nejsou to žádní rozmařilí zbohatlíci. Les Sapeurs jsou muži nejběžnějších povolání – od taxikářů přes policisty až po tesaře. Jedno mají však společné. Všichni se vyžívají v pestrobarevných a do puntíku vyladěných elegantních oblecích.

V našich končinách by muži v takto pastelových oblecích vzbuzovali jistě značnou pozornost. A co takhle v nebezpečných ulicích Konga? … Tam už si na ně vlastně asi trošku zvykli.

Historie společenství Les Sapeurs

Počátek společenství SAPE se datuje do dvacátých let minulého století. V tomto období začaly do Konga přijíždět francouzské kolonie. Mnoho tamějších obyvatel dostalo příležitost pro francouzské kolonizátory v nejrůznějších formách pracovat. Někteří z nich měli to štěstí, že se mohli do Francie i vydat. Francie se tak pro ně stala nekonečnou módní inspirací, která postupně přerostla ve vášeň, z níž se později vyvinulo společenství a elegantních mužů s názvem SAPE. Ani skoro po sto letech síla tohoto uskupení neuvadá.

Les Sapeurs podřizují své vášni nemalé finanční prostředky. Velká část populace Konga žije na hranici chudoby, dle Wikipedie dokonce více než 80 % obyvatel země si musí vystačit jen s 1,25 $ na den. Členové uskupeni SAPE na tom nejsou jinak. I přesto si členové Les Sapeurs poctivě šetří peníze, aby si za ně mohli koupit luxusní oblečení i těch nejvyhlášenějších značek na světě. Oblíbenými značkami mezi Les Sapeurs jsou Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier nebo Armani. Imitace a „fejková“ móda se mezi Les Sapeurs netolerují.

I přes to – být Sapeurem není o penězích. Sapeurs si mezi sebou své oblečení půjčují a řídí se také krásným heslem:

Hodnota obleku není důležitá, důležitá je hodnota člověka uvnitř obleku.

Les Sapeurs v krátkém filmu

 

Je jen málo uvěřitelné, jak vážně berou tito muži své členství v SAPE. „Můj otec byl Sapeur, moji bratři byli Sapeurs, můj syn je také sapeur a můj malý vnuk bude Sapeur také. Když nasadíme naše obleky, zapomene na své problémy, stanou se z nás jiní lidé. Najednou jsme středem pozornosti, stáváme se baviči, showmeny, lidé si nás váží, jsme jako celebrity.“ řekl Basile, 51, který je Sapeurem více než 30 let.

Foto: HipAfrica.com, Sambasisterstouch.fr, Agnautacouture.com.

Zdroj: HipAfrica.com.


Avatar

Karel Balek

Nadšený fotograf, věčný optimista a snílek. Rád poznávám cizí kultury, miluji dobré espresso a v neposlední řadě se zajímám o módu a oblékání ... Asi proto píši pro FashionMagazin.cz.