Kult dokonalého těla jako symbol dnešní doby. Existuje vůbec „ideální váha“?

Lámete si také hlavu nad tím, kolik byste měli vlastně vážit, abyste měli top postavu? A existuje vůbec něco jako předepsaná ideální váha pro každého? Jednoduchá otázka, která má však složitou odpověď.

Dříve se říkalo…

Určitě znáte známou pomůcku, jak zjistit svou „ideální váhu“. Odečtěte od své výšky 110 a tolik, kolik vám vyjde, byste měli vážit v kilogramech. Dá se na tuto pomůcku ale spoléhat? Někteří si stále myslí že ano, ale odpověď je v tomto případě průzračně jednoduchá. Jednoznačně nedá!

Každý jsme jiný

Prvním z faktorů, proč se nemůžeme spoléhat na tuto metodu, je fakt, že jsme každý jiný. Tato metoda nezohledňuje váš věk, vaše stravování, váš způsob života a ani kompozici vaší postavy.

Není kilogram jako kilogram

Dalším důvodem, proč není dobré se spoléhat na tuto metodu, ale také proč neexistuje ideální váha, je to, že na každém z nás vypadá padesát kilogramů úplně jinak. Není totiž kilogram jako kilogram.

Někdo může vážit šedesát kilogramů, ale díky každodenním tréninkům a kvalitní stravě může mít postavu s minimem tuku a s hromadou svalů. Na druhou stranu jiný člověk může vážit stejně, ale díky nezdravému stravování a nulovému pohybu bude vypadat obézně při stejné váze.

Nespoléhejte se na číslo

Proto se nespoléhejte jen na číslo na váze. Vaši aktuální váhu ovlivňuje spoustu faktorů jako je například vaše strava, pohyb předchozí den, množství soli ve vašem těle a také množství vody. U žen poté hodně váhu ovlivňuje také zda jsou v menstruačním období či nikoli.

Pokud si přesto chcete hlídat váhu, je dobré se vážit průběžně každý den po ránu, hodnoty si zapisovat a na konci týdne či měsíce si spočítat průměr.

Kromě vážení se můžete také měřit své míry a zapisovat si vše, ale také pořizovat fotografie své postavy. Díky fotografiím nejlépe poznáte progres.

Co si z toho vzít?

Vězte, že neexistuje nic jako „ideální váha“. Určitě bychom tedy neměli cílit na konkrétní číslo na váze, ale spíše na vzhled naší postavy a na pocit, jak se cítíme.

Foto: Pexels.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.