Krásná pleť a vlasy jsou klíčem k dokonalému vzhledu – jaký make-up a šampon je pro vás vhodný?

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy a zdravá pleť je základem dokonalého vzhledu. Jenže jen málo z nás se může chlubit bujnou hřívou a alabastrovou pletí. V takovém případě naštěstí existují produkty, které nám ke kráse dopomáhají. Kvalitní šampon a make-up jsou doslova záchranou. Jenže jak vybrat zrovna takový produkt, který svědčí jak vlasům, tak pleti?

Jak vybrat správný make-up?

Je několik kritérií, která musíte před výběrem make-upu vzít v potaz.

Foto: Shutterstock

Základem je správný odstín

Mnoho žen má ve zvyku si zkoušet odstín make-upu na předloktí nebo na horní části dlaně. Jenže barva kůže je na těchto místech zcela odlišná, než je barva na obličeji. Ideálním místem k výběru make-upu je samotný obličej (rozhraní krku a obličeje nebo oblast kolem linie vlasů) nebo dekolt. S výběrem nespěchejte. Make-up totiž na vzduchu začíná oxidovat a díky směsi prvků a olejů, které jsou součástí kůže, tmavne. Klíčem k výběru správného tónu je také přirozené osvětlení.

Podtón pleti je také důležitý

Jestliže je tón vaší pleti teplý, volte žluté odstíny make-upu. Pokud je váš tón pleti chladnější, vybírejte tóny růžové. Nevíte si rady? Existují i další možnosti, například neutrální odstíny, které se dají sladit s různými odstíny pleti.

Jak moc by měl být make-up krycí?

Máte to štěstí, že je vaše pleť téměř bezchybná, pouze potřebuje trochu sjednotit? V tom případě místo klasického make-upu sáhněte po BB krému, který tón pleti pouze sjednotí, avšak nedokonalosti nezakryje. K tomu právě slouží make-up a jeho krycí úroveň. V závislosti na typu vaší pleti – zda je problematická lehce či těžce – vybírejte úroveň krytí.

Poznejte svůj typ pleti

Je vaše pleť mastná nebo suchá? Mnoho žen má problém svůj typ pleti vůbec rozpoznat. Pro mastnější pleť volte make-up na pudrové či minerální bázi (tyto báze mastnotu pohltí), vyhněte se make-upům na bázi olejové.  V opačném případě jsou produkty na olejové bázi nutností. 

Pozor na roční období

Pamatujte si, že jeden typ make-upu není vhodný pro všechny roční období. V létě se make-upům spíše vyhýbejte. Ideální jsou podkladové báze, které pleť pouze sjednotí – těžkým make-upem by došlo ke zbytečnému ucpávání pórů. V zimě volte make-upy hydratační. Jak v létě, tak v zimě však nezapomínejte na hydratační krém s UV filtrem.

Online aplikace, které vám pomohou s výběrem

Nebaví vás si make-up vybírat v obchodě? V tom případě existují aplikace, které vám make-up vyberou. Takové aplikace najdete na stránkách známých značek, ovšem je zde riziko, že ani online výběr vám nezajistí tu správnou volbu.

Jak vybrat správný šampon?

Velkým nešvarem žen (ale i mužů) je, že nepoužívají vhodný šampon. Na trhu existuje celá škála šamponů, která může být matoucí, ale vždy byste šampon měli přizpůsobit typu pokožky vlasů.

Mastná pokožka hlavy

Jestliže je vaše pokožka hlavy mastná, vyhněte se šamponům hydratačním, zvlhčujícím, uhlazujícím a šamponům pro kudrnaté vlasy. Tyto druhy šamponů by mastnotu pokožky ještě více podpořily. Místo nich sáhněte po těch, které jsou určeny k posílení objemu nebo také posilující šampony na vlasy. 

Suchá pokožka hlavy

Suchou pokožku hlavy poznáte tak, že vás stále svědí a je šupinatá. V tomto případě jsou ideální hydratační šampony. Je dobré se zaměřit také na složení šamponů. Suché pokožce nejvíce vyhovují šampony s aloe vera, tea tree olejem, bambuckým máslem, arganovým olejem a glycerinem. Vyhýbejte se šamponům obsahujícím sulfáty, které mají tendence pokožku vysušovat.

A jak vybrat šampon podle typu vlasů?

Suché vlasy – Suché vlasy jsou viditelné na pohled, jejich barva je mdlá, snadno se zacuchají a jsou poškozené. Ideálními šampony jsou hydratační a krémové. Abyste svým vlasům dopřáli potřebnou hydrataci, rozhodně používejte kondicionér a pravidelnou masku na vlasy.

Mastné vlasy – Přebytek kožního mazu na pokožce způsobuje, že jsou vlasy téměř pár hodin po umytí mastné. Vlasy pravidelně myjte a volte šampony, které obsahují sulfáty a kyselinu salicylovou – tyto přísady odstraňují jak nečistoty, tak mastnotu.

Jemné vlasy – Pro jemné vlasy jsou nejvhodnější šampony, které podpoří jejich objem a posílí je bez toho, aniž by je zatížily. 

Husté vlasy – Hydratační nebo zvlhčující šampony jsou skvělé pro dodání vlhkosti, lesku a hladkosti hustým vlasům, které postrádají vlhkost.

Rovné vlasy – Na trhu existují také šampony, které podporují uhlazenost vlasů. Obsahují větší množství hydratačních látek, které vlasovou kutikulu utěsní, čímž vlas zůstává rovný a hladký.

Vlnité vlasy – Pro vlnité vlasy volte šampony, které nejsou příliš hydratační a zároveň vlasy nevysušují. Skvělou volbou jsou šampony pro nepoddajné vlasy.

Poškozené a barvené vlasy – Jak poškozené, tak barvené vlasy si zaslouží kvalitní a vhodnou péči. V tomto případě sáhněte po posilujících šamponech, které jsou určené pro namáhané, slabé a barvené vlasy. Obsahují protein, který vlasům pomáhá k jejich uzdravení.

Při výběru šamponu si dejte také pozor na to, jaké látky obsahuje. Častou přísadou je alkohol, který vlasy vysušuje a odstraňuje přirozený maz. Minerální oleje vlasy zatěžují, pozor si také dejte na vysoké množství formaldehydu, který patří mezi karcinogeny, které mohou vyvolat podráždění pokožky a ekzém. Jestliže je vaše pokožka citlivá, rozhodně se vyhněte umělým barvivům a vůním.


Avatar

Redakce

Bavíme, radíme a inspirujeme. Jsme FashionMagazin.cz a na českém internetu fungujeme už od roku 2012!