Krása a sebevědomí v jednom kroku: Narovnejte se!

woman wearing orange tube and black skirt facing terrace

Přiznejme si to, mnozí z nás se zaměřují na vylepšování svého vzhledu a stylu sledováním módních trendů, ale často zapomínáme na jednu základní věc – správné držení těla. Ačkoli to může znít jako nepodstatný detail, správný postoj hraje klíčovou roli nejen v našem zdraví, ale i v tom, jakým dojmem celkově působíme na ostatní.

Pokud jste od svých rodičů někdy slýchávali „narovnej se“ nebo „nehrb se“, možná byste si jejich radu měli vzít k srdci. Nejenže je správné držení těla prospěšné pro naše zdraví, ale také nám okamžitě dodává přinejmenším dojem sebevědomí a odráží se na celkovém vzhledu.

Základní pravidla

Správné držení těla zahrnuje několik základních pravidel:

  1. Ramena vzadu a hlava vzpřímená: Když stojíte, chodíte nebo sedíte, mějte ramena narovnaná a hlavu vzpřímenou. Kulatá ramena a shrbená záda působí nejistě a unaveně.
  2. Rovná páteř: Ujistěte se, že je vaše páteř rovná. Pokud sedíte, záda by měla být opřená o opěradlo židle. Pokud stojíte, ujistěte se, že zatěžujete obě nohy stejně, což vám pomůže udržet neutrální postoj.
  3. Zpevněné břicho: Zapojte břišní svaly, abyste udrželi pevný a stabilní střed těla. Tím nejen zpevníte své svaly, ale také pomůžete udržet páteř v rovné poloze.

Vliv na zdraví

Zdravotní důvody pro správné držení těla jsou rovněž nesmírně důležité. Při špatném držení těla se zvyšuje riziko bolesti zad, krku a ramen, což může vést k dlouhodobým problémům. Správný postoj podporuje optimální fungování vnitřních orgánů, zlepšuje dýchání a zabraňuje nepříjemným obtížím spojeným s nesprávným postojem.

Woman in Beige Tank Top Doing Yoga Practice
Foto: Pexels

Jak trénovat správné držení těla

Změna dlouhodobých zvyků může být náročná, ale rozhodně to stojí za to. Níže najdete několik tipů, jak trénovat správné držení těla:

  1. Cvičte jógu nebo pilates: Tyto disciplíny pomáhají posílit tělo, protahovat svaly a zlepšovat vnímání vlastního těla. Cviky jako prkno, kobra nebo pozice velblouda mají na správné držení těla značně pozitivní efekt.
  2. Zkuste stále myslet na svůj postoj: Mějte na paměti, že změna postoje je dlouhodobý proces. Věnujte si každý den několik okamžiků, kdy se zaměříte na správné držení těla.
  3. Pozor na skloněnou hlavu při používání mobilu: Mnoho z nás má tendenci sklánět hlavu nad mobilními telefony a tablety. Tato nepřirozená poloha však způsobuje velkou zátěž na krční páteř. Pokud možno, držte svůj telefon v úrovni očí, abyste zabránili neustálému ohýbání krku.
  4. Věnujte pozornost ergonomii: Pokud trávíte hodně času u počítače nebo jiných zařízení, ujistěte se, že máte ergonomicky správně nastavené židle, stoly a obrazovky. Správná ergonomie může zabránit špatnému držení těla.

Závěr

Vzpřímené držení těla a správný postoj jsou detaily, které nikdy nevyjdou z módy. Dávejte pozor a choďte s hlavou vztyčenou. Odrazí se to na vašem sebevědomí, a to je ten nejlepší doplněk, který můžete nosit.

Zapomeňte na zázračné triky, jak vypadat štíhleji nebo vyšší – správné držení těla vám dodá přirozenou eleganci a krásu, kterou žádný módní prvek nemůže nahradit.

Zdroje:


Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.