Obaly u kosmetických přípravků příliš nečteme. Není ani divu, Většinou je to změť obtížně čitelného drobného písma a ještě v x různých jazycích a to vše na malém prostoru. Mnohem snadnější je řídit se spíše podle značky a případně názvu produktu. Věděli jste však, že balení kosmetiky obsahuje i některé další důležité informace, které byste měli znát?

Balení obvykle skrývá nejen složení, čárový kód, kontakt na výrobce, ale především také malou ikonku s číslem a písmenem „M“. Překvapivě velké množství lidí o ní vůbec netuší, případně neví, co vlastně znamená.

Tento piktogram přitom může být velice užitečný. Jedná se o tzv. PAO (angl. zkratka Period After Opening), tedy jak dlouho přípravek vydrží po otevření. Písmeno „M“ pak značí měsíce. Obvykle je doba kolem 12 měsíců. Některé speciální přípravky však mohou mít trvanlivost mnohem kratší.

Kosmetické produkty s životností do 30 měsíců nejsou povinny indikovat informaci “best used before end of …”  čili “spotřebujte nejlépe do …” – místo toho postačí využívat zjednodušenou PAO symboliku.

Prošlá kosmetika obvykle žádné výraznější problémy nezpůsobuje, ale rozhodně je zbytečné si ji schovávat dlouhé roky. Může se do ní kdejaká nějaká špína a poté může kosmetika způsobit třeba i vyrážku. Dbejte proto pokynů výrobců a prošlou kosmetiku – zvláště je-li několik let stará – určitě nepoužívejte.

Foto: Wikipedia.

Načítání...

Diskuze