Kolagen se velmi často spojuje s ženskou krásou. Snad každá žena tohle slovíčko zná. Pakliže dbáte na svůj zevnějšek a záleží vám na tom, jak vypadáte, pak se s kolagenem pravděpodobně setkáváte poměrně často. Najdou se ale i ženy, které toho o kolagenu a jeho přínosech pro naši krásu příliš mnoho neví. A právě těm věnujeme náš dnešní článek.

Co je kolagen?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří základní stavební hmotou pojivových tkání. Existuje jich několik typů, zpravidla nás zajímá typ 1, který se nachází v kůži, kostech a ve šlachách. Typ 2 poté najdeme ve chrupavkách a typ 3 se nachází v cévních stěnách.

Kolagenu se velmi často přezdívá elixír krásy, protože je zodpovědný za mladistvý vzhled. Pakliže máme v těle dostatek kolagenu, je naše pokožka pevná a pružná, naše klouby a svaly zdravé a nehty i vlasy vypadají dobře.

Jak kolagen vzniká?

Za tvorbu kolagenu vděčíme vazivovým buňkám, které nazýváme fibroblasty. S postupem času se ale tvorba kolagenu snižuje. Nejvyšší úbytek kolagenu zaznamenáváme zejména po šedesátce, nicméně už okolo 35-40 věku ženy je tvorba kolagenu podstatně nižší, což způsobuje postupné stárnutí pokožky.

Snížená tvorba kolagenu má za následek ztrátu elasticity pokožky, kůže ochabuje, tvoří se na ní vrásky a je suchá. Většina z žen zaznamená první známky stárnutí okolo třicítky.

Kolagen najdete i v určitých potravinách

Pokud chcete svému tělu zajistit více kolagenu, nemusíte se spoléhat jen na omlazující séra a speciální krémy. Kolagen totiž najdete i v běžných potravinách, některé z nich určitě máte doma a spadají do vašeho jídelníčku.

Zaměřte se proto na potraviny s obsahem vitamínu C. Vitamín C je totiž známý tím že podporuje tvorbu kolagenu, nemluvě o tom že zpomaluje proces stárnutí pleti. Ve vašem jídelníčku by proto neměl chybět tuňák nebo losos, nevyhýbejte se ani špenátu, jezte borůvky a dopřejte si i krůtí maso.

Vyhýbejte se zabijákům kolagenu

Za sníženou tvorbu kolagenu nemůže jen náš věk, existují i tzv. zabijáci kolagenu, kteří mají za následek jeho snížené množství v našem těle. Ve svém vlastním zájmu se proto těmto zabijákům vyhýbejte.

Mezi zabijáky kolagenu patří například stres, zařadit sem můžeme i častý pobyt na sluníčku nebo kouření, které patří mezi nejrozšířenější zlozvyky.

Foto: Pexels.com, Shutterstock.com.

Načítání...

Diskuze