Tento elegantní doplněk nosily ženy už několik generací před námi, a přece je klobouk stále oblíbenou pokrývkou hlavy. Od té doby, co jej na hlavu vzala první žena nezůstal beze změny. S plynoucím časem se měnil jeho vzhled i význam.

Kde se vzaly

První klobouky na území Evropy byly pravděpodobně vyrobeny z kůže, teprve později přišly také klobouky z plsti a dnes si můžeme vybírat z různých materiálů. Někteří modisté, kteří stojí za jejich výrobou, se mnohdy nebojí experimentovat a tvoří své výrobky z různých tkanin, papíru nebo třeba plastů. Jejich díla pak nezdobí jen hlavy zákazníků, ale mnohdy také plní funkci dekorativního prvku v interiérech či jinde.

Šly s dobou

S plynoucími lety se neměnil jen materiál, ale také celkový tvar a význam klobouku. První pokrývky tohoto druhu měly pravděpodobně význam symbolický. Vyjadřovaly určité postavení nositele. Dalším důvodem jejich oblíbenosti, byl ryze praktický účel. Ochrana proti slunci.  To zvláště v některých zemských končinách znesnadňovalo lidem práci, a právě klobouk poskytující stín během celého pobytu venku byl vítaným společníkem.

Později se staly klobouky určitým způsobem vyjádření. Možná se to nezdá, ale i pokrývka hlavy toho může o svém nositeli hodně prozradit. Baroko a renesance, éry, ve kterých význam klobouků jen kvetl, jsou toho důkazem. V těch časech vznikaly skutečné umělecké skvosty. Příslušníci vyšších vrstev nosili na hlavách nákladné a mnohdy i poměrně těžké na zakázku vyrobené kusy s nejrůznější symbolikou.

Stále v kurzu

Unikátní klobouk si můžete obstarat i dnes. Pod rukami modistů i dnes vznikají unikátní kousky. Pokud vám nebude líto pro tuto parádu sáhnout hlouběji do kapsy, můžete si opatřit nejen pokrývku hlavy, ale učiněný šperk předávající okolí myšlenku, vzpomínku nebo názor.

Pokud si takový přepych nechcete, nebo nemůžete dovolit, jděte na to jinak. Na trhu je dnes spousta hezkých klobouků a je z čeho vybírat. Je jedno, jestli byste ráda rozevlátý široký kus, nebo naopak něco méně prostorově náročného. Výběr je i v materiálech. Kromě lehkých slaměných klobouků jsou k mání i klobouky z dalších materiálů nebo jejich kombinací.

Jaký je ten pravý pro vás?

Vybírejte vždy podle svého stylu, je úžasné mít v šatníku kus oděvu, který o vás něco řekne, ale nezapomeňte také na praktickou stránku. Jiný klobouk se hodí na pláž a úplně něco jiného vyžaduje návštěva společenské události.

Pokud se vám nabízené klobouky zdají příliš strohé, můžete si je doupravit podle svého vkusu. Zejména plážové klobouky ožijí, pokud přidáte květ, mašli nebo něco jiného, co bude lahodit vašemu oku. V kloboukové módě je hodně prostoru k experimentování, aniž byste se museli bát, že něco pokazíte.

Nechte se inspirovat

Pokud se přece jen chcete inspirovat světovou módou, můžete to zkusit v Anglii. Nejen, že anglická královská rodina má v nošení těchto pokrývek hlavy dlouho tradici, ale mnoho událostí v této zemi je s klobouky úzce spjato. V místním kulturním dění je dostatek příležitostí k tomu, aby se nové módní kousky předvedly světu.

Až odejde léto

Klobouky se nehodí jen k pobytu na pláži. Kdo si tuto pokrývku hlavy oblíbí, nemusí se jí vzdát ani v zimě. Postačí, když lehký letní kus nahradí zimním kloboukem vyrobeným kupříkladu z plsti nebo králičí kůže.

Setkání s klobouky

Jako zajímavost pro kloboukové nadšence bych ráda zmínila, že i u nás se pořádají soutěže v kloboukové módě. Soutěží se v různých disciplínách, ovšem jen některé soutěžní kousky jsou vhodné k běžnému nošení. Některé pozoruhodné výtvory jsou záležitostí ryze uměleckou. Mají za úkol zaujmout a pobavit.

Pokud se vám nechce na žádnou takovou soutěž čekat, můžete se za klobouky vypravit třeba do Nového Jičína, kde mají vlastní expozici, a pokud ve svém šatníku zatím nemáte ani jediný kus, zkuste to napravit. I ten nejobyčejnější vám poskytne nejen ochranu před letním horkým sluncem, ale dá vám také možnost připadat si na chvíli výjimečně.

[easy-image-collage id=59238]

Foto: Unsplash.com.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments