Otužování se v poslední době stalo velikým trendem. Nedokážete si představit studenou sprchu či dokonce ledovou lázeň? Právě teď je ten nejlepší čas s otužováním začít! Pokud chcete vědět, proč je otužování tak zdravé a oblíbené, rozhodně čtěte dál!

Otužování je velmi zdravé

Právě v těchto časech je velice důležité podporovat svou imunitu. Otužování je skvělá volba, kterou svou imunitu rozhodně zvýšíte. Začínejte však pomalu a rozhodně poslouchejte své tělo. Velice důležité je také být trpělivý a vytrvat. Otužování musí být pravidelné, aby mělo ty správné účinky.

Stejně jako sauna či teplá lázeň má blahodárné účinky na naše zdraví, tak i otužování má své účinky. Příznivě působí na celkové naše zdraví, zlepšuje krevní oběh, regeneruje svaly, snižuje únavu atd. Dokonce může podporovat i snižování tuku, celulitidy, stresu a je dokázáno, že lidé, kteří se pravidelně otužují, jsou více soustředěnější a vyrovnaní.

Otužování ve sprše

Otužovat se můžete různými způsoby. Nyní když jsme doma, nemůžeme se vymlouvat na to, že na to není čas. A pokud chodíte do práce či se snažíte jakkoliv pomáhat svému okolí, rozhodně doporučujeme otužování i Vám.

Začínejte zlehka a udržujte pravidelnost. Sprchujte se ve vlažné vodě a postupně ubírejte teplotu. Jak jsme již zmínili, poslouchejte své tělo. Pokud se cítíte natolik otužilí, sprchujte se rovnou ve studené vodě. Pokud jste zvyklí na velmi teplé až horké sprchy, uberte teplotu tak, abyste cítili změnu a posledních 20 – 30 sekund vašeho sprchování si dejte úplně studenou sprchu. Nejlepší je dopřát si ledovou sprchu hned po ránu. Krásně se tělo probere a Vy se budete po celý den cítit dobře.

Otužování ve vaně

Pokud jste už v otužování pokročili a věříte si, vyzkoušejte otužování ve studené vodě ve vaně. Napusťte si vanu studenou vodou a pomalu a zlehka se do ní naložte. Postupem času ve vaně vydržíte víc a víc času, a až to bude možné, můžete příště vyzkoušet ponor do studené řeky, rybníku či většího potoku.

Otužování s menší vrstvou oblečení

Spousta z nás se obléká do mnohem více vrstev oblečení, než je nutné. Zkuste proto oblékat postupně méně oblečení, ale naopak ne tak málo, abyste se zbytečně nachladli. Uvidíte, že za krátký čas budete oblékat mnohem méně oblečení než kdy dříve.

Vyzkoušejte Wim Hof metodu

Vyzkoušejte metodu podle Wima Hofa, která je založená na správném dýchání. I touto metodou se dá zlepšit imunitní systém. Můžete se ji naučit snadno pomocí aplikace WIMHOW METHOD. Je ke stažení zdarma a v otužování vám velice pomůže. Právě sám Wim Hof přezdíván jako Ice man (ledový muž) rozhodně ví, co dělá. Tato metoda zvyšuje počet bílých krvinek a snižuje zánětlivé procesy v těle. Navíc zvyšuje hladinu pH v těle a vysoká hladina pH je skvělým bojovníkem proti virům!

Otužování a zdravotní problémy

Pokud máte nějaký zdravotní problém či jste těhotná žena, vždy se poraďte se svým lékařem, zda je pro vás otužování vhodné. Není dobré jít za každou cenu s ostatními a zdraví je to nejdůležitější.

Otužování a influenceři

Že je otužování opravdu skvělé potvrdili i influenceři, kteří své zalíbení v otužování sdílí na svých sociálních sítích. Sdílí své pocity, tipy a triky. Díky sociálním sítím se můžete motivovat a pustit se do různých výzev a plnit je. Otužování se věnuje například Kristýna z projektu “Za normální holky”, bývalý účinkující soutěže MasterChef Oliver Pape nebo také kuchařka Kamu a její přítel Robert, kteří se začali metodě Wim Hof věnovat.

View this post on Instagram

Otužování ✨ … Kdysi mi @losmichalos vyprávěl, jak si v zimě díru do ledu udělal, pak oblečení svlíknul a do vody hupsnul. 🥶 Blázen. Říkával ale, že je to ten nejlepší pocit na světě. Protože nic jinýho, než teď a tady, nevnímáš! ✨ Myslela jsem na to od té doby často. Těšila jsem se na zimu, že to prostě hecnu. Když jsem se pak ale v únoru, na horách, ráno v sedm měla svlíknout, a vlézt do vody, ve který plavaly kusy ledu, humor mě přešel. ✨ Musela jsem pomalu. V klidu. Dýchej. A už to bylo. Nevnímala jsem nic. Jenom sebe, svůj dech. Nemohla jsem mluvit, odpovídat, byla jsem naprosto v přítomném okamžiku. Zdálo se mi to jako pár chvil, nakonec jsem vydržela přes 40 vteřin. ✨ A pocit? Milion jehliček v prstech u nohou, ale pak? Naprostá nirvana, nádhera! Stokrát lepší než ledová sprcha po ránu! Doporučuju 💛 … P.S.: Důležité je se před ledovou vanou nebo koupelí pohybem zahřát, ale nezpotit! 💛 A co vy? Zkoušeli jste to někdy? Chystáte se? ❄️

A post shared by Wild Heart & Bohemian Soul 🌻📿 (@hellochristie) on

View this post on Instagram

Life is a beautiful adventure and I’m just feeling blessed and I’m so humbled for what I’ve got… my love & my friends, healthy life…it’s just a wicked journey man. 🙏🏼On these photographs are my brothers from another… continent🙃 . Still remember the buzz, the energy what we had in Poland! Now I am coming to your home land … the wild wild west byby, here I come! heh Just can’t wait to meet you all !!❄️👊🏻❄️ @weatherford5 @aubreymarcus @jesseitzler @mikeposner @taylorjenson @mitchmathews10 @lewishowes @humblethepoet @marqbrown and some others for sure! I’ll see ya in 17 hours ✈️ and baby❤️ @chefkamu ❤️Luv ya & see ya in Salt Lake CityYyy #tribe #wimhofwarriors #poland #crew

A post shared by 🇨🇿 Robiczech 🇨🇿 (@robiczech) on

View this post on Instagram

HAPPY, STRONG and HEALTHY…All together🌎 (ENGLISH in comments) Ahoj moji! Myslim, že teď potřebujete naší “crazy&happy” energii jako nikdy, a tak jsme se rozhodli pro častější živý vysílání v Češtině. Protože když v karanténě, tak společně!!!😁💙💪 Dneska jsme vylezli z izolace na procházku, venku nikde nikdo, úplnej zombieland!🧟‍♂️ Našli jsme ledový jezero a dali otužovačku LIVE🥶 Robík v živým vysílání hezky vysvětlil, jak správně dýchat (často nám píšete jak správně na to, ofiko videa jsou jen v AJ) Takže pokud vás zajímá, jak si sami doma zdarma a bezbolestně posílit imunitní systém dýchací technikou, ale i jak začít se studenou sprchou, mrkněte na to, je to uložený! Můj striptýz, Robíkův nahatej zadek a zmrzlá žížala jako bonus v rámci karantény😂 * A nezapomeňte, že nosení roušky a respektování opatření neznamená bejt ovce🐑😊 (My roušky nemáme, protože jsme tu sami a nemáme koho ohrozit) Já to vidím tak, že můžem společně lidstvo fungovat jako jeden celek a vzájemně se podporovat, ať už jsme kdekoliv. Neřešme ostatní, co a jak dělaj, jak dlouho to bude trvat, kolik kde umřelo lidí…. Prostě se nestarejme o věci, který nemůžem ovlivnit a soustřeďme se teď maximálně na sebe a svoje nejbližší. Využijme toho! Vzdělávejte se, učte se třeba anglicky, přečtěte knihu, koukejte na dokumenty… Vim, že to je celý na palici, ale pořád jsme zdraví, můžem dýchat čistý vzduch, pít pitnou vodu, cvičit, společně si vařit, jíst…. Mnozí na světě zdaleka nemají ani část z toho všeho! Tak hlavu vzhůru lásky, brzy bude po všem❤️🍀🌈 * ENGLISH IN COMMENTS

A post shared by KAMU (@chefkamu) on

Foto: Instagram.com, Unsplash.com, Instagram.

Načítání...

Diskuze