Jóga pomáhá ku zdraví i životní pohodě

Cvičení jógy je dnes velice moderní a oblíbenou činností. Čím dál více lidí poznává její blahodárné účinky, kterým jednoduše nemůžete uvěřit, dokud to sami nevyzkoušíte. Téměř v každém městě se najde alespoň jeden instruktor jógy, který vás zasvětí do jejích tajů a ukáže vám, jak ji správně cvičit.

Nenechte se mýlit. I když se může zdát, že se jedná o zcela neškodné cvičení, které vám nemůže nijak ublížit, pravda je někde jinde. Mnoho lidí cvičí podle knížek a videí na Youtube, které sice ukazují, co a jak dělat, ale už není nikdo, kdo by dotyčnému řekl, zda skutečně postupuje správně a pomohl mu opravit chyby. Jóga obsahuje řadu velice náročných pozic, u kterých je lepší, když nad jejich prováděním dohlíží zkušení instruktor. Pokud cviky neprovádíte správně, nejen že se nedostaví očekávaný účinek, ale můžete si také ublížit.

Jak začít

Aby cvičení jógy mělo nějaký efekt je samozřejmě zapotřebí vytrvalost. Počítejte s tím, že po prvním cvičení vás bude bolet tělo, ale je velká škoda to ihned vzdát. Také si vyberte styl jógy, který vám bude vyhovovat a který vám pomůže dosáhnout vašeho cíle. Existují různé druhy: power jóga, protahovací jóga, jóga pro těhotné, dance jóga, aqua jóga.

Pro začátek se doporučuje takzvaná hatha jóga. Je klidná a vcelku nenáročná, takže je to skvělý začátek, pokud se tomuto cvičení chcete v budoucnu věnovat a postupně se dostávat ke složitějším druhům.

Co budete potřebovat

K tomu, abyste se při cvičení cítili pohodlně, je nutné zvolit správné oblečení, které nebude těsné a nebude vás nikde škrtit. Dále budete potřebovat podložku, bez které se neobjedete, jelikož se spoustu cviků provádí na zemi. Jak už bylo řečeno, začátečníkům se doporučuje navštěvovat nejprve lekce s instruktorem.

Cvičit v pohodlí domova se sice zdá jako lepší varianta, ale určitě nechcete riskovat, že něco uděláte špatně a ublížíte si. Pokud se cviky nepovedou hned napoprvé, nezoufejte. Žádný učený z nebe nespadl. Obrňte se trpělivostí, postupujte pomalu k náročnějším cvikům.  Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Foto: Unsplash.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.