Japonci po staletí vyrábí pleťovou masku z ptačího trusu. Na západě je to nyní trend

Japonská pleťová maska z ptačího trusu je znovuobjevený trend v kosmetice. Ovšem jen pro otrlé. Tajemství dokonalé, zářivé a především světlounce bílé pokožky japonských gejš údajně spočívá právě v této netradičně tradiční pleťové masce.

Japonská kultura je pro běžné Středoevropany pravděpodobně jen málo probádané téma. Tamější způsoby a zvyklosti nám mohou připadat v mnoha případech zvláštní. Nejinak je tomu i v kosmetice. Japonky po staletí sázely na přípravek zvaný Uguisu no fun, což v překladu znamená „výkaly cetie„.

Foto: Pexels.com

Asijské ženy jsou obecně známy svou touhou po co možná nejsvětlejší pleti. Tmavá pleť totiž evokuje častou práci na slunci, což je spojováno s nevysoce kvalifikovanou venkovní manuální prací, při které dochází právě k opálení od sluníčka. Tolik stručně k asijské posedlosti světlou pletí.

Pleťová maska z usušeného trusu zpěvných cetií trojhlasných byla hojně užívána, jelikož dokázala účinně prozářit a vybělit pokožku, důkladně vyčistit a také sjednotit. Užívala se i pro svou schopnost odstranit pigmentové skvrny. Usušený trus těchto drobných opeřenců se rozdrtí a rozmíchá ve vodě. Vzniklá kašička se nanáší na pleť jako pleťová maska.

Foto: Pexels.com

Dnes se prášek vyrábí sofistikovanějším způsobem. Ze sebraných ptačích exkrementů jsou odebrány zbytky potravy, poté dochází k vysušení, které trvá po dobu dvou týdnů. Během sušení dochází k důkladnému prozáření UV zářením, čímž dochází ke sterilizaci směsi. Následně je trus rozmačkán na prach, který už je možné v této formě prodávat.

Chemický rozbor říká, že látka obsahuje guanin a močovinu. Močovina dokáže zadržovat vlhkost, čímž může napomoci k hydrataci pokožky a zmíněný guanin pak pomáhá napnout a rozzářit pokožku. Ono zesvětlení, které je tolik oblíbené v Asii, se pak projevuje zásluhou proteinů a enzymů, které jsou také obsažené v látce.

Foto: Pexels.com

Recenzí tohoto speciálního kosmetického přípravku se zabýval redaktor The Guardian Rhik Samadder, který ovšem z „kosmetického“ pokusu nebyl zcela nadšen. Dle svých slov uznal, že pokožka byla extrémně matná a póry byly výrazně menší, než před aplikací. Pokožka byla hodně napjatá, ale zároveň i velmi suchá. Podobného efektu by prý ale doznal i s daleko levnějšími přípravky. Výrazně negativně komentoval zápach, který nezapřel svůj původ.

Jiné zdroje ale hodnotí masku spíše pozitivně. Kaitlyn McLintock se ve své recenzi v časopise Byrdie vyjádřila velmi pozitivně ohledně:

„Výsledky byly ohromující. Prášek důsledně odstranil odumřelé buňky.“

Kaitlyn Mclintock, Byrdie.com

Tuto masku doporučuje zejména osobám s citlivou pletí.

Pravda je ovšem taková, že tradiční kosmetickou proceduru dnes v Japonsku používá jen málokdo. Mladé Japonky využívají moderní technologie opřené o nejnovější poznatky, které zejména v Japonsku stojí za velmi rozvinutým kosmetickým průmyslem. Ne nadarmo je Japonsko považováno za velmoc ve světě kosmetiky.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.