Čím jsme starší, tím je náš metabolismus pomalejší, neřád jeden. Jakmile si metabolismus usmyslí, že nebude pracovat na plný výkon, výrazně to ovlivní zejména naši snahu zbavit se přebytečných kilogramů.

Pokud jste překročily důležitý milník a oslavily jste čtyřicítku, rozhodně to neznamená, že nemůžete zhubnout. Jen to chce vědět, jak správně na to.

Proč to nejde jako po másle?

Shodit nadbytečná kila ve dvaceti je daleko jednodušší, nežli se jich zbavit ve čtyřiceti. Důvodem je již zmíněný zpomalený metabolismus, který ztěžuje spalování kalorii. Dalším viníkem je fakt, že tělo po čtyřicítce začne mít tendence ztrácet svalovou hmotu, což opět vede k tomu, že se kalorie spalují o to obtížněji.

O moc pozitivnější není ani informace o klesající hladině estrogenu, což opět ještě více zpomalí již tak dost pomalou funkci metabolismu, takže se zdá, že s přibývajícím věkem bude hůř a hůř…

Začíná to v hlavě. Máte jasno?

Možná je to klišé, možná taky ne. Ale hubnutí vždy začíná v hlavě. Musíte najít ty pravé důvody, proč chcete zhubnout – a že jich může být klidně několik! Věřte nebo ne, ale dosáhnout nějakého jasně stanoveného cíle je daleko jednodušší, nežli když to třeba jen tak zkusíte s vidinou toho, že to buď dopadne, nebo nedopadne.

Jídelníček je stavební kámen

Určitě vás nezaskočíme ani nepřekvapíme zprávou, že hubnutí (nejen po čtyřicítce) je zejména o jídelníčku. V tomto věku byste se měly zaměřit na omezení rafinovaných sacharidů, pozor byste si měly dát také na zpracované potraviny.

Správně sestavený jídelníček podpoří stabilní hladinu cukru v krvi a bude tak bojovat proti inzulínové rezistenci související s pokročilým věkem.

Menší porce častěji během dne

Vyzkoušeným způsobem, jak podpořit spalování tuků, je jíst častěji během dne, ale zato menší porce. Tělo tak nebude mít šanci, aby dostalo hlad a vy tak nebudete mít tendence zahánět chutě něčím nezdravým.

Ne každému ale tento způsob stravování vyhovuje, proto je vždy lepší vyzkoušet, co sedne právě vám. Někdo jí třeba 6x denně, jiný si dá jen 3 větší porce jídla během dne.

Foto: Shutterstock.com.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments