Jak uvázat kravatu? Věčné téma pro všechny muže, kteří nenosí kravatu každý den. Způsobů vázání kravaty existuje dle wikipedie více než 85, vězte však, že si v klidu vystačíte se dvěma až čtyřmi uzly.

A právě návod na vázání čtyř nejpoužívanějších kravatových uzlů vám přinášíme dnes. Jedná se o uzly:

A jak říká klasik:

„Dobře uvázaná kravata je prvním vážným krokem v životě muže.“

Oscar Wilde

Kdy volíme jaký typ uzlu?

Dle slov Ladislava Špačka: „Kravatový uzel volíme podle tvaru límečku. Úzký límeček vyžaduje jednoduchý kravatový uzel (Shelbyho uzel, four-in-hand). Široce rozevřený „žraločí“ límeček vyžaduje masivnější trojúhelníkový uzel, aby vyplnil prostor, který nám límeček nabízí.“

Vázání tedy volíme především v závislosti na límečku košile. Tím se dostáváme k samotným typům vázání uzlů kravaty. Čtyři nejběžnější a nejpoužívanější uzly jsou z kategorie užších Shelby-Prattův uzel a Four in hand a z kategorie širších a robustnějších pak Half Windsor a Full Windsor.

Užší typy uzlů (Shelby/Prattův uzel a Four in hand) jsou uvolněnější než distingovanější a symetrický Windsor. Kompromis mezi asymetrií a symetrií uzlů je Half Windsor (poloviční Windsor). Dle příležitostí je vhodné také volit vhodný límec košile a patřičný způsob vázání.

Four in hand uzel

Nejjednodušší a asi i nejoblíbenější způsob vázání kravaty – Four in hand. Bez zbytečných řečiček přejdeme rovnou k obrázkovému návodu, jak správně uvázat uzel Four in hand:

Four-in-hand-uzel-1

Four-in-hand-uzel-2

Four-in-hand-uzel-3

Four-in-hand-uzel-4

Four-in-hand-uzel-5

Four-in-hand-uzel-6

Four-in-hand-uzel-7

Four-in-hand-uzel-8

Four-in-hand-uzel-9

Four-in-hand-uzel-10

Four-in-hand-uzel-11

Four-in-hand-uzel-12

Při vázání uzlu Four in hand je žádoucí kravatu uvázat tak, aby pod uzlem vytvořila jakýsi důlek, zvaný „dimple“. Vypadá to velmi elegantně a není to vůbec složité. Co že mám tím „dimple“ na mysli? Následující obrázek napoví.

Four-in-hand-uzel-dimple-3

Shelby-Prattův uzel

Původ tohoto uzlu je z jedné televizní show v USA ze 60. let, kdy Jerry Pratt vysvětloval televiznímu reportérovi Donu Shelbymu způsob perfektního a proporcionálně vyváženého uzlu. Odtud pramení název Shelby/Pratt. I zde je vhodné docílit efektu “dimple”.

Shelby-Pratt-uzel-1

Shelby-Pratt-uzel-2

Shelby-Pratt-uzel-3

Shelby-Pratt-uzel-4

Shelby-Pratt-uzel-5

Shelby-Pratt-uzel-6

Shelby-Pratt-uzel-7

Shelby-Pratt-uzel-8

Uzel Half Windsor

Jak již bylo řečeno výše, tento typ uzlu najde využití u košilí se širším límečkem a to pro svůj trojúhelníkovitý tvar a v porovnání s uzlem Four in hand i pro svou šíři.

half-windsor-polovicni-windsor-1

half-windsor-polovicni-windsor-2

half-windsor-polovicni-windsor-3

half-windsor-polovicni-windsor-4

half-windsor-polovicni-windsor-5

half-windsor-polovicni-windsor-6

half-windsor-polovicni-windsor-7

half-windsor-polovicni-windsor-8

half-windsor-polovicni-windsor-9

half-windsor-polovicni-windsor-10

Uzel Full Windsor

Velký a robustní uzel full Windsor předurčuje jeho použití pro seriózní příležitosti. Harvey Specter z právnického seriálu The Suits jiný uzel nepoužívá, dále pak je tento uzel vhodný také například pro vázání kravaty na svatby apod.

Rozhodně bych tento uzel nezvolil k jinak oblíbené kombinaci košile-kravata-svetr (pro tento případ úspěšně volíme Four in Hand). V Kanadě jsou všechny armádní složky povinny kravatu vázat právě tímto způsobem.

tradicni-full-windsor-1

tradicni-full-windsor-2

tradicni-full-windsor-3

tradicni-full-windsor-4

tradicni-full-windsor-5

tradicni-full-windsor-6

tradicni-full-windsor-7

tradicni-full-windsor-8

tradicni-full-windsor-9

tradicni-full-windsor-10

tradicni-full-windsor-11

Pokud hledáte další zdroje a inspirace ohledně vázání různých druhů kravatových uzlů, přiložené odkazy by vám mohly pomoci:

Zdroj: Alfons.cz – Jak uvázat kravatu?, http://www.ties.com/how-to-tie-a-tie, http://www.wikihow.com/Tie-a-Tie.


Sponzoring článku: Slevové kódy na Zoot, Zoot.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments