Jste velkým milovníkem bot, ale záleží vám více na kvalitě než na tom, kolik jich máte v botníku? Mnoho lidí ani neví, jak má vlastně taková kvalitní bota vypadat. Pojďme se proto společně podívat, jak si vybrat kvalitní boty, které vám vydrží déle než jednu sezónu, a přesto s nimi uděláte parádu!

Důležitý krok před výběrem

Než se vrhneme na samotné boty, měli byste před výběrem bot udělat důležitý krok. Stejně jako u oblečení, velikost a střihy obuvi se mohou u každé značky obuvi lišit. Je dobré – nakupujete-li boty přes internet – změřit si velikost nohy a poté se podívat do tabulky velikostí. Postačí vám krejčovský metr a rovná plocha.

Pokud nakupujete u různých značek, což většina z nás dělá, vždy si raději nohu přeměřte. Pokud jste ale věrní jedné značce, měla by být vaše velikost stále stejná. Ale i tak doporučujeme nohu změřit, jistota je jistota.

Nekupujte boty dopoledne

Pokud jdete nakupovat boty přímo do prodejny, vždy choďte na konci dne. Věřte nebo ne, vaše nohy se mohou během dne o maličko zvětšit. Často bývají na konci dne oteklejší, proto je to ideální čas, kdy jít nakupovat nové boty.

Důležitý je materiál

U každé kvalitní obuvi byste měli hledat určité prvky, které vám pomohou rozeznat kvalitu od opaku. Jako první si všímejte materiálu, ze kterého je bota vyrobena. Kůže nebo semiš jsou pro obuv nejlepším materiálem, jelikož se dokáží skvěle roztáhnout a přizpůsobit noze. Chodidla mají v těchto botách šanci dýchat. Pro někoho je tento materiál možná trochu kontroverzní díky svému původu. Existují ovšem i báječné veganské varianty, které dokáží kůži dokonale nahradit a rozdíl nejde skoro ani vidět. Hlavní rozdíl je ten, že za tyto boty netrpělo žádné zvíře.

Dávejte si však pozor na materiály, jako je nylon a plast. Tyto materiály nevydrží tak dlouho a po několika nošeních se vám mohou nejen rozpadat, ale jejich nošení rozhodně nebude pohodlné.

Všimněte si, jak vypadá bota zevnitř

Dalším důležitým prvkem kvalitní boty, je podšívka boty. Kvalitní boty mají většinou polstrovanou stélku z kůže, která vede po celé ploše boty a není vyrobena ze syntetického materiálu. Přírodní materiály, jako je kůže, umožňují chodidlu dýchat a absorbují vlhkost. Syntetika neabsorbuje vlhkost, navíc ani není pohodlná. Proto si vždy všímejte podšívky boty.

Nikde by nemělo nic trčet

Pokud držíte botu v ruce, pořádně zajeďte do záhybů a do špičky boty rukou. Osahejte si, zda nikde nic nevyčnívá a jestli se nikde nic neodlupuje. Pokud je podrážka přilepená, zkontrolujte, zda kolem okrajů není žádné místo, kde by se mohla bota odlepit.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze