Vysoké podpatky jsou v módě stále, i přesto, že se více a více diskutuje o jejich vlivu na zdraví. Mnohé boty totiž nejsou navrhovány tak, aby byly pro naše nohy zdravé a pohodlné, ale aby dobře vypadaly. Jenže stojí estetický dojem za zničené nohy?

Možná si občas vezmete boty s vysokým podpatkem a nemáte s tím problém. Jenže boty s vysokým podpatkem rozhodně nelze považovat za obuv, kterou by bylo možné nosit často. Ovlivňuje totiž nejen naše chodidla, ale i postavení celého těla. Špatně navržené podpatky pak přispívají k celkově nevhodnému držení těla, což má nepříznivé účinky zejména na naší páteř, ale i další přidružené systémy. Ne nadarmo se říká, že všechno souvisí se vším.

Na videu můžete jasně vidět, jak se celá vaše váha přenáší na klouby.  Ty jsou namáhané mnohem více, nežli by namáhané měly být a dochází nejen k bolestem, ale i k deformacím. Nejčastějším problémem je tzv. vbočený palec, který nevypadá hezky a působí i další obtíže.

Zároveň se mění i držení těla, takže dochází např. k napětí zádového svalstva. Trpět můžete i bolestí kyčlí a pochopitelně se oslabují svaly a vaziva na nohou.

To vše je navíc již roky podloženo studiemi, které se vlivem vysokých podpatků na zdraví zabývaly. Chcete-li pro své zdraví něco udělat, pak rozhodně omezte jejich nošení. Možná v nich budete nyní hezky vypadat, ale následky si můžete nést dlouhodobě!

Foto: Unsplash.com.

Video: Reuters.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments