Co sluší ženám každého věku nejvíce? Zdravé sebevědomí. Poradíme, jak si jej vypěstovat

Malé sebevědomí může negativně ovlivnit praktický každý aspekt vašeho života, včetně vztahů, práce a zdraví. Zdravé sebevědomí se ale dá vypěstovat. Existuje hned několik způsobů, jak toho dosáhnout a vybudovat důvěru sama v sebe.

Co je zdravé sebevědomí?

Každý z nás má nějaké sebevědomí. Skládá se z myšlenek, které o sobě máme a hraje roli takřka ve všem, co děláme. Mít zdravé sebevědomí je opravdu důležité, protože vám pomůže rozhodovat se o svém každodenním životě.

Nízké sebevědomí může mít negativní účinky na duševní zdraví, vlasní pohled na váš vzhled, a nakonec i na vaši budoucnost. Je důležité věřit, hluboko uvnitř, že se můžete změnit. Nemusí k tomu dojít snadno a rychle, ale s trochou snahy to rozhodně jde.

Foto: Unsplash.com

Nejdříve identifikujte situace, které vaše sebevědomí narušují

Mezi hlavní spouštěče patří různé krize v práci nebo doma, ponižování manželem, partnerem, spolupracovníkem nebo nějakou blízkou osobou, ztráta zaměstnání, odchod dítěte z domova, veřejná prezentace před spoustou lidí, která se moc nepovede a další stresové situace.

Foto: Unsplash.com

Přijměte své myšlenky

Jakmile poznáte a pochopíte situace, které u vás způsobují problémy, věnujte pozornost myšlenkám na ně. Vyložte si, co vlastně znamenají a proč je tak cítíte. Vaše myšlenky a přesvědčení mohou být negativní, pozitivní nebo neutrální, racionální (založené na rozumu a faktech), nebo iracionální (založené na falešných představách). Jsou pro vás vaše myšlenky ty pravé? Řekli byste je nejlepšímu příteli? Ne? Pak je neříkejte ani sami sobě.

Foto: Pixabay

Na špatné myšlenky zapomeňte

Buďte kreativní. Své negativní myšlenky si opakujte stále dokola nebo si je zapište nějak neobvykle. Vymalujte si je barvičkami, napište nedominantní rukou apod. Přestavte si, že je vidíte, jak jsou napsané na různých objektech, složte si k nim píseň či básničku. Je to cvičení, které vám pomůže se od nich odpoutat a udělat krok zpět od něčeho, co je pro vás často automatické. Nesnažte se myšlenky násilím změnit, ale spíš se od nich distancovat. Jsou to jen slova a věty. Nic víc.

Pár dalších tipů, jak nahradit negativní věci v hlavě těmi lepšími a pozitivními:

  • Dopřejte si laskavost a povzbuzení. Místo toho, abyste byli rovnou přesvědčeni, že něco zkazíte, naopak se motivujte: „I když je to těžké, já to zvládnu.“
  • Odpusťte si. Každý dělá občas chyby a nikdo není neomylný.
  • Vyvarujte se řečem, že něco musíte nebo byste měli. Pokud na sebe neustále kladete vysoké nároky, které nejste schopni splnit, je jasné, že vaše sebevědomí nemůže růst.
  • Zaměřte se na pozitivní motivaci. Popřemýšlejte o tom, co je ve vašem životě skvělé, co vás naplňuje radostí a štěstím.
  • Zvažte, co jste se naučili z neúspěchu a co můžete příště udělat jinak. Jak napravit určité situace, aby příště přišel pozitivní výsledek?
  • Když se vám něco povede, odměňte se. Třeba jen slovně, ale udělejte to. Například: „Měla jsem ve svém projevu určité chyby, ale lidé poslouchali, ptali se a těší se na další účast.“
Foto: Unsplash.com

Přijměte se

Místo boje, vzdorování a obklopování se negativními myšlenkami nebo pocity je přijměte jako něco, co existuje. Nemusíte je mít rádi, ale dovolte si je cítit. Není potřeba je ovládat, měnit nebo podle nich dokonce jednat. Možná se vám to zdá hloupé a jako řešení, které stejně nikam nevede. Ale věřte, že cvičením se to zlepší a brzy začnete věřit všem těm pozitivním věcem, které si denně opakujete.

Pomůže vám to, abyste přijali svou hodnotu jako člověka a jak vaše sebevědomí začne stoupat, zvedne se taktéž pocit pohody a klidu.

Foto: Pixabay.com

Nezapomeňte. Nejen síla myšlenek pomáhá zdravému sebevědomí. Je důležité myslet také na ostatní péči. Proto se o sebe starejte a opatrujte také své tělo.

Jezte zdravě, snažte se pravidelně cvičit, chodit na procházky, jíst hodně ovoce a zeleniny. Vyhněte se sladkostem, alkoholu a cigaretám. Dělejte věci, které vás baví. Můžete si vytvořit seznam toho, co se chcete naučit a dělat a každý den se do toho seznamu podívejte a na něčem zapracujte. Travte čas s lidmi, kteří vám dělají radost a neplýtvejte energií na ty, kteří se jako přátelé nechovají a vaše sebevědomí spíš sráží.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.