Mít plnou hlavu lupů není žádný med. Drobné částečky odumřelé kůže nevypadají na pohled vůbec pěkně, ba spíše naopak. Není se čemu divit, že jakmile s lupy bojujete, za svůj problém se stydíte a vlasy “zdobené” jemnými šupinkami kůže vám snižují sebevědomí. Máte-li problém s lupy, pak si v dnešním článku přečtěte, jak s jich zbavit.

Když se za lupy stydíte…

Lupy dokážou hodně potrápit. Nejenže nevypadají pěkně a o daném člověku tak vytváří mnohdy i mylný dojem, že o sebe patřičně nepečuje, ale také hodně svědí, což může být velmi nepříjemné. Když máte lupy a svědí vás hlava, logicky se snažíte sami sobě ulevit tím, že si daná místa poškrábete, jenže tím lupy ještě více rozvíříte.

Bílá smítka ve vlasech nikdo mít nechce, to je přece jasné. Objevují se jak na mastné, tak i na suché pokožce hlavy, takže rozhodně neplatí, že by lupy měli pouze ti, jejichž kůže je příliš suchá.

Proč vznikají?

Pravda je taková, že důvodů, kvůli kterým máte možná i vy plnou hlavu lupů, může být hned několik. Tady jsou ty nejčastější:

  • špatně zvolená vlasová kosmetika
  • nadměrný stres
  • přemnožení kvasinek v organismu
  • kožní onemocnění
  • nedostatečné opláchnutí vlasů po použití šamponu nebo kondicionéru
  • psychické vypětí
  • nevhodná strava

Jak se lupů zbavit?

To je otázka, na kterou se ptá snad každý, koho lupy sužují. Máme pro vás několik základních rad, které při svědomitém dodržování mohou pomoci výskyt lupů hodně omezit, nebo se dokonce postarat o to, že se vám na hlavě nebudou tvořit vůbec. Pokud s lupy bojujete, schválně naše rady vyzkoušejte a uvidíte, jestli fungují.

Rada první: používejte vhodnou vlasovou kosmetiku

V nabídce vlasové kosmetiky dnes najdete i speciální produkty, které jsou určené přímo pro pokožku náchylnou k tvoření lupů. Až si příště budete vybírat šampon, kondicionér nebo masku na vlasy, dbejte i na složení daného výrobku. Doporučit vám můžeme především ty přírodní, které vlasy tolik nezatěžují.

Rada druhá: o vlasy se starejte pravidelně

Pokud trpíte na lupy, je důležité, abyste se svým vlasům pravidelně věnovali. Je to trochu ošemetné, protože si je nesmíte mýt ani příliš často, ani příliš málo. Určitě není vhodné si vlasy mýt každý den, stejně jako není ve vašem případě na místě nechávat je příliš dlouho neumyté – chce to zkrátka najít kompromis, který vám a především vašim vlasům bude nejvíce vyhovovat.

Rada třetí: dbejte na vhodnou stravu

Jednou z příčin tvorby lupů je i nevhodná strava. Zamyslete se proto nad tím, jestli váš jídelníček obsahuje vše, co tělo potřebuje. Možná vám chybí důležité vitamíny a minerály, které lze prostřednictvím stravy velmi snadno doplnit, takže se zaměřte na potraviny bohaté na tyto látky.

Rada čtvrtá: dejte si pozor na vhodnou úpravu

Koho trápí lupy, ten by se měl ve svém vlastním zájmu širokým obloukem vyhýbat zbytečnému používání stylingových přípravků, jako jsou třeba vosky a gely, především pak ty produkty, které se nanáší přímo k pokožce hlavy. Pozor si dejte i na česání, kdy byste kartáčem či hřebenem určitě neměli drsně přejíždět po pokožce, abyste ji ještě více nedráždili.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 4 Stars