Jak se zbavit akné? Víme, co zaručeně funguje!

Akné, možná častěji nazývané „beďary“ či „uhry“, je jedním z největších protivníků pleti nejen dospívajících lidí, ačkoliv je pravdou, že především v období puberty se tomuto neduhu vyhne jen opravdu malá hrstka šťastlivců. Není však třeba ztrácet naději a sebevědomí, existují cesty, jakými lze s akné účinně bojovat. Hygiena obličeje dvakrát je denně je naprostý základ, tou to ale zdaleka nekončí.

Strava jako základ všeho

Je pravděpodobné, že z této rady nebudete příliš nadšeni, přesto doporučujeme věnovat jí pozornost. Zdravá strava a prospěšně fungující metabolismus je pro tělo ideální za jakýchkoliv podmínek, tím spíše, chceme-li zlepšit jeho fungování či vzhled.

Správným jídelníčkem obsahujícím hodně zakysaných mléčných produktů, ovoce, zeleniny a bylinných čajů můžete výrazně přispět k pročištění pleti a mizení nevzhledných pupínků. Uzeninám, sladkostem, bílé mouce, kávě nebo alkoholu byste se naopak měli vyhýbat obloukem.

Sport, opalování i dobrá nálada

Přijde vám, že čtete spíše článek o získávání letní postavy do plavek? Nenechte se mýlit, aerobním cvičením podporujete krevní oběh a zároveň pocením dostáváte z pokožky nečistoty, jedná se tak o perfektní způsob boje s akné. Po tréninku se však nezapomeňte vykoupat, vypařující se pot po sobě zanechává sůl, která je naopak nežádoucí.

Ačkoliv je to zvláštní, příznivý vliv pak může mít krátké opalování, samozřejmě za použití vhodného opalovacího přípravku. Naopak o vlivu psychiky na naše zdraví není už dlouhé roky pochyb. Stres je jednou z významných možných příčin tvorby pupínků v obličeji, klid a úsměv na tváři je proto tím nelepším, co si můžete dopřát.

Kosmetika, antibiotika či laser

Problémy s pletí může často zapříčiňovat i užívání nevhodné kosmetiky. Zkuste proto například vyměnit svůj make-up za jiný, určený pro problematickou pleť. Vyplatit by se také mohla investice do čistících krémů nebo přípravků určených přímo proti akné.

Jestli už zklamaly všechny možné varianty léčby, můžete zkusit navštívit dermatologa a vyzkoušet léčbu antibiotiky. Moderní technologie již dnes umí bojovat s pupínky a jizvami po nich i laserem. Jedná se už ale složitější zákrok, který nemusí být úplně příjemný, ba ani šetrný, je proto určitě lepší vyzkoušet nejprve poctivou změnu životního stylu.

Nejdůležitější radou na závěr je akné nikdy nevymačkávat! Na pokožce vám mohou zůstat jizvy a takto násilným odstraněním jednoho pupínku jenom přispějete k vytvoření dvou dalších.

Foto: Unsplash.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.