Jak se připravit na první tetování

shallow focus photo of person tattooing person's right arm

Ačkoliv byla a je kultura kolem tetování stále poněkud kontroverzním tématem, pomalu se pohled na něj mění a ve společnosti začíná být mnohem častěji přijímáno a dokonce se těší i značné oblibě. A to nejen u mladých lidí, ale napříč všemi generacemi.

Rozhodli jste se zkrášlit své tělo tetováním? V tom případě je tento článek určený právě pro vás. Řekneme si, na co se při prvním tetování připravit a co od něj čekat.

Jste si tetováním opravdu jisti?

Tetování je většinou rozhodnutím na celý život. Proto byste měli opravdu pečlivě zvážit, zda tetování opravdu chcete a zároveň si rozmyslet, jaký vzor. Ujistěte se, že to není jen momentální pobláznění. Pečlivé zvážení vám může pomoci předejít pozdějšímu případnému litování. Myslete na to, že odstranění tetování je často velmi bolestivá záležitost.

Foto: Unsplash.com

Kam s tetováním?

Stejně jako tetovaný vzor, i místo, pro které se rozhodnete, je důležité. Je dobré zvážit jak velikost, tak detailnost obrázku. Myslete na to, že na některých místech by detaily nemusely tak vyniknout, a také existují místa, na kterých se barva častěji rozpíjí. Klidně se poraďte i s tatérem. Ten vám poradí nejen s estetickou stránkou věci, ale zároveň vám řekne, která místa jsou citlivější a bolestivější. I to může vaše rozhodnutí ovlivnit.

Foto: Unsplash.com

Výběr tetovacího salonu je zásadní

Velmi důležitým krokem je výběr vhodného tetovacího salonu a především tatéra. Tetování je proces, při kterém dochází k narušení kůže a je důležité najít tatéra s licencí, u kterého budete mít jistotu, že dodrží veškerá hygienická opatření. Určitě by měl pokaždé používat rukavice a dezinfekci.

Také počítejte s tím, že se každý tatér specializuje na jiný styl. Dejte si tak na čas a prohlédněte se práce různých umělců. Pro někoho může být tetování, a to především to první, velmi stresující záležitostí. Nebojte se tak volit tatéra i podle toho, jak na vás bude působit jako člověk.

Průběh tetování

Pamatujte si, že několik hodin před tetováním byste neměli pít alkohol. Ten totiž ředí krev, a pokud byste krváceli při výkonu hodně, mohli byste tatérovi velmi ztížit práci. Před prvním tetováním se rozhodně dostatečně vyspěte, najezte a hleďte na to, abyste byli zdraví.

Dobrá kondice i nálada je klíčová k tomu, aby se vaše tělo vyrovnalo s nečekaným zásahem co nejlépe. Nebojte se také říct si, pokud se vám cokoliv nebude líbit nebo pokud se vám v průběhu udělá zle. V tomto případě je komunikace mezi tatérem a klientem základ!

a woman in a white dress and a woman in a white dress
Foto: Unsplash

Následná péče

Po výkonu vám každý tatér popíše, jak se o nové tetování nejlépe starat. Počítejte s tím, že ze začátku to nebude vůbec příjemné a je potřeba mít trpělivost. Měl by vám doporučit vhodný krém a tetování byste měli několikrát denně mazat. Především první dny buďte na tetovanou oblast opatrní.

Nevystavujte ji přímému slunci, ani prudkému proudu vody. Nelekejte se, jakmile se vám začne celé tetování loupat a bude vás svědět. Je to znamení toho, že se správně hojí. Neškrabejte ho a nesnažte se násilím odstranit loupající se kůži. Mohli byste poškodit inkoust nebo si způsobit infekci a zjizvení.

Pokud se ovšem kolem tetování objeví výrazná vyrážka, místo budete mít bolestivé i několik dní po zákroku nebo bude kůže v oblasti tetování horká, vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc. Mohlo by se jednat o infekci.

Počítejte také s tím, že se můžete cítit po tetování unavení, či může dojít k lehčí viróze. Přece jen je to pro tělo šok.

Jak už bylo řečeno na začátku, pořízení tetování je rozhodně věc, kterou byste si měli co nejlépe rozmyslet. Záležitost je to drahá a v některých případech i bolestivá. Pokud jste však pevně rozhodnuti, neváhejte. Málokdy se stává, že když člověk propadne tomu kouzlu, zůstane jen u jediného obrázku.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.