Plíseň na nehtech není zrovna téma, kterým bychom se chtěly chlubit před kamarádkou nebo třeba kolegyní z práce. Často je to také problém, který (ne)vědomě přehlížíme a zanedbáváme. A přitom jsme jen samy proti sobě.

Pokud necháte plíseň na nehtech rozjet, koledujete si o to, že se následná léčba potáhne klidně i několik měsíců. Je proto mnohem lepší začít tento problém řešit hned a nečekat, až si zaděláte na ještě větší malér.

Foto: Depositphotos.com

Plíseň můžete chytit kdekoli – od bazénu až po zkušební kabinku

Většina z nás si myslí, že se jich něco takového, jako plíseň na nehtech, vlastně vůbec netýká. Nemusí to ale být tak úplně pravda. Možná vás to ani nenapadlo, ale plíseň si můžete nevědomky odnést z mnoha míst – počínaje bazénem a veřejnými sprchami, saunami, ale i zkušebními kabinkami v obchodě.

Pořád chcete tvrdit, že vás se to v žádném případě netýká? Člověk totiž nikdy neví a náhoda je potvora…

Foto: Depositphotos.com

Jak se plíseň na nehtech projevuje?

Pokud jste si myslely, že počátek problému snadno přehlédnete, vyvedeme vás z omylu: už prvotní příznaky jsou totiž nepřehlédnutelné. Jako první se objeví nepříjemné svědění mezi prsty. Přidají se bílé až nažloutlé skvrnky na nehtech, které se začnou šířit na celou plochu nehtu.

Pokud plíseň na nehtech nebudete řešit, dospěje to časem do takové fáze, že se nehty začnou třepit, mohou dokonce i ztloustnout a často se také stává, že zbytní a jsou “jako ze dřeva”. Zbytnělé nehty mohou později i hodně bolet.

Jak si s plísní poradit a jak ji léčit?

Určitě už nemusí být jediný pochyb o tom, že plíseň na nehtech je potřeba začít řešit – čím dříve, tím lépe. Pro vás. V první fázi postačí samoléčba, kdy si v lékárně necháte doporučit kapky nebo krém s antimykotickými účinky. Krémy nebo kapky pak aplikujete podle návodu nejen na nehty, ale i mezi prsty a na plochu chodidla.

Pokud se problém rozšíří i na další nehty, nebude od věci vyhledat pomoc odborníka. Ten stav nehtů a plísně na nich zhodnotí a podle toho doporučí další postup.

Pár doporučení, jak se chovat, když máte plíseň na nehtech:

  • noste prodyšné ponožky a obuv
  • po koupání nohy důkladně osušte
  • nenoste cizí ponožky ani obuv
  • zbytnělé nehty pravidelně obrušujte, ideálně po koupeli, když jsou měkké
  • zvažte návštěvu pedikérky, která provede zdravotní pedikúru

Diskuze

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Tak to by mě nenapadlo, že pokud se mi něco takového objeví, že bych měl vyhledat odborníka!!!
Za ten článek někdo musel dostat snad Nobelovku!! Protože objevil něco “novýho”.
Lidi, to jako myslíte vážně tento příspěvek? To tu bude brzo i příspěvek, že pokud jde někdo na wc, tak by se po potřebě měl utřít… ne?
A za toto si někdo dovolí brát odměnu… a pak že lidi nedegenerujou…

Na plíseň mezi prsty stačí Jodisol (běžně dostupná dezinfekce). 2x za den. Maximálně do týdne je vše vyřešeno (teď nepíšu o zanedbaných stavech. Tam je léčba delší). Je to vyzkoušené. Zatím nikdo nic lepšího nevymyslel.
Po vyléčení jsou ale postižené části daleko náchylnější na toto onemocnění. Při prvních příznacích opět co nejdříve aplikovat Jodisol. Délka trvání okamžitě podchycené nemoci je potom jen pár dní.
Samozřejmostí je dostatečná běžná hygiena nohou.