Většina lidí se o svou roušku stará špatně, jak o ni pečovat?

Rouška se stala nepostradatelnou součástí našich životů. Mnoho z nás se uchýlilo k vlastnoruční výrobě roušek, jiní spoléhají na roušky kupované. Ruku v ruce s užíváním roušek jde také správná péče o roušku. U jednorázových roušek je to jednoduché. Po jediném použití ji musíme vyhodit. Ale jak je to s ručně ušitou bavlněnou rouškou?

V dnešním článku vám poradíme, jak správně pečovat o bavlněné roušky a neškodit tak svému zdraví.


I ručně vyrobená rouška má smysl

Po domácku vyrobené roušky by měly být ze 100% bavlny. A aby mělo její nošení nějaký smysl, musíte s ní správně zacházet. Bavlněnou roušku byste měli vyměňovat nejlépe každé 3 až 4 hodiny a pokud jste v kontaktu s větším počtem lidí, vyměňujte si ji každou hodinu. Jedině tak předejdete tomu, že se sníží její funkčnost.

Jak zacházet s použitou rouškou?

Při sundávání roušky se dotýkejte pouze gumiček nebo tkaniček, kterými máte roušku připevněnou na obličeji. Vždy u sebe noste speciální uzavíratelný sáček, do kterého budete použité roušky odkládat. Po opatrném vložení roušky do sáčku si okamžitě umyjte ruce mýdlem a důsledně vydesinfikujte. V tomto momentě si vydesinfikovanýma rukama můžete nasadit čistou roušku, znovu manipulujte pouze s gumičkami nebo tkaničkami.

Foto: Pexels.com

Správná péče o roušky pomocí vyváření

Aby vaše bavlněné roušky byly nadále funkční, musíte je důkladně sterilizovat. Jedním způsobem, jak zajistíte důslednou sterilizaci, je vyvaření roušek ve vodě. Pokud jste přes den odkládali použité roušky do sáčku, opatrně je vyjměte a vložte do hrnce s vodou. Nechte je minimálně 5 minut projít varem a následně je nechte v hrnci vychladnout. Po vychladnutí je z hrnce vyndejte, vyždímejte a nechte usušit. Opět platí pravidlo, že si vždy po kontaktu s rouškou umyjte a vydesinfikujte ruce.

Stačí roušku vyprat?

Ano, pokud se vám zrovna nechce roušky vyvářet každý den v hrnci, je možné je vyprat i v pračce. Důležité je, abyste je prali samostatně a oddělovali je tak od běžného prádla. Při praní si zvolte program s vyvářkou, alespoň na 30 minut. Minimální teplota by měla být nastavena na 60°C, nejlépe však 90°C. Na praní použijte běžné prací prostředky. Přidat můžete i bělicí přípravky bez chloru, které ještě lépe roušky vydesinfikují. Jestliže máte barevné roušky, dejte si pozor, aby se vám neodbarvily.

Doporučujeme roušky přežehlit

Jakmile roušky vyvaříte či vyperete a usušíte, můžete je ještě přežehlit. Pokud nemáte dostatek času, aby vám roušky dostatečně uschly, můžete je přežehlit ještě vlhké. Tento krok sice není nezbytně nutný, ale jistota je jistota. Ideálně použijte napařovací žehličku na nejvyšší stupeň a vyžehlete roušky z obou stran. Pokud nemáte napařovací žehličku, zvolte na vaší žehličce nejvyšší možnou teplotu.

Foto: Depositphotos.com

Ale nezapomínejte na to, že pokud roušky správně nevyvaříte nebo nevyperete, samotné žehlení není dostačující k účinné desinfekci roušek.

Jak správně uchovávat vyvařené nebo vyprané roušky?

Samotné vyváření nebo praní roušek je velmi důležité, ale i správné uchování roušek by se nemělo podceňovat. Pečlivě si proto čisté roušky ukládejte do uzavíratelných sáčků, popř. vydesinfikovaných plastových krabiček. Pokud si budete brát ze sáčku nebo z krabičky roušku, je samozřejmostí mít vždy pečlivě vydesinfikované ruce nebo použijte jednorázové rukavice.


Další informace o tom, jak pečovat o roušky, najdete na webu Ministerstva zdravotnictví České republiky.


Avatar

evazikova

Móda a kosmetika jsou mými koníčky. Ráda zkouším a testuji nekonvenční kosmetiku, která vychází ryze z přírodních produktů. O své zkušenosti se pak ráda dělím se čtenáři FashionMagazin.cz.