Jak najít ten správný parfém

Hledáte tu pravou vůni, která se pro vás stane charakteristickou a bude vás provázet každý den? Poradíme vám s výběrem. Vybírat vůni podle značky nebo recenzí není ten správný způsob. Poradíme vám, jak najít ten správný parfém.

Dělení parfémů

Slovo parfém se v České republice moc nepoužívá. Více známé je slovo „voňavka“. V obou případech jde o směs esenciálních olejů a dalších aromatických látek, které nanášíme na tělo. Některé vůně cítíme jen pár minut, některé jsou cítit po celý den.

Parfémy se rozdělují podle intenzity vůně, kvůli které je také ovlivněna cena parfému.

  • Parfém: Nejintenzivnější vůně na trhu, má největší podíl vonných látek, a to 15 – 40%. U této vůně lze s jistotou říci, že má dlouhou trvanlivost a cítíte jí celý den, na vašem oblečení může být cítit i několik dní.
  • Parfémovaná voda: Levnější a zároveň nejčastější druh parfému na trhu, podíl vonných látek je 12- 15 %.
  • Toaletní voda: Vůně, která provoní, ale nemá tak dlouhou výdrž. Podíl vonných látek je nižší, a to 6-12%.
  • Kolínská voda: Parfém zejména pro muže, kteří používají tuto vůni především po holení. Podíl vonných látek 4-6%, přesto jsou některé vůně tak výrazné, že jsou cítit mnohem déle než ostatní kolínské vody.

Parfém vybírejte podle složení

Četla jste v internetových recenzích chválu na Chanel no 5? Vůně, která voní ostatním, vám vonět nemusí, nebo k vám naopak vůbec nemusí pasovat. Při výběru jakéhokoliv parfému si nejdříve přečtěte složení, které vám trochu napoví, zda je pro vás parfém to pravé ořechové.

Pokud přemýšlíte nad koupí parfému v cenové relaci nad 1 000,- Kč, vyplatí se vůni nejdříve vyzkoušet v parfumérii, nebo drogérii. Stačí vůni nastříkat na zápěstí a nechat ji pár hodin rozležet.

Parfém se skládá ze tří částí, podle toho jak se esenciální oleje a aromatické látky uvolňují:

  1. Hlava: V hlavě jsou uložené látky, které cítíte jako první. Vytváří první dojem na parfém a vydrží cca 15 minut, u toaletních vod třeba jen pár sekund.
  2. Srdce: Po odeznění hlavy začínají pronikat vůně uložené v srdci. Tato složka vydrží vonět i několik hodin, nejčastěji však cca 1 – 2 hodiny.
  3. Základ: Látky parfému, který jsou jeho základem. Aby k vám pronikly musíte dát parfému několik hodin na rozležení.

Proč nejvíce vydrží právě dražší parfémy? Protože jsou sestavovány tak, aby se ve všech třech částí rozvíjely vůně parfému postupně, díky tomu ji cítíte déle, než ostatní.

Při výběru vůně byste měla brát v potaz taky druhy vůní a zjistit, jaký jste typ. To si ale povíme příště, teď už pomalu pokukujte, který parfém by se vám zalíbil.

Foto: Facebook.com/Douglas.cz


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.